Czego nauczysz się od ikon stylu - Stylowa Moda

Czego nauczysz się od ikon stylu

Styl
Izabela Jabłonowska
7 Komentarzy

Ubranie to za mało by stać się ikoną stylu tak zachwycającą jak Grace Kelly, radosną jak Olivia Palermo lub inspirującą jak Irys Apfel. Szukasz brakującej części by sama stać się ikoną? Jeśli nie wiesz jak stworzyć stylowy wizerunek wart uznania i komplementów, ucz się od najlepszych.

Życie to nieprzerwany strumienień zdarzeń. Zwykłych i niezwykłych. Jeśli zakładam sukienkę, być może podobną kiedyś nosiła moja mama lub babcia. To dla mnie niezwykłe. Podobno, co 20 lat główne trendy powracają. Podobno. Żyjemy w wywrotowych czasach. W tej chwili nie ma aż tak charakterystycznych cech w modzie na dany sezon/lata/dekadę, jak kiedyś. Myśląc lata 60. czy lata 90. mamy w głowie konkretny obraz długości spódnicy czy linię powiększonych ramion w damskim żakiecie.

Kim jest ikona stylu?

Ikona stylu to nie tylko osoba, która ma wyrazisty pomysł na siebie i ubiera się w charakterystyczny sposób. Ona wybiera z rozmysłem ubrania i dodatki w swoim guście. Wie, że mniej oznacza więcej. Całkowita rezygnacja z trendów i skupienie na tym, co dla niej miłe, ważne, indywidualne. Styl to osobowość, styl bycia i wypowiadania się, wyraziste poglądy. To niesie ze sobą mocny przekaz i zwraca uwagę światowej publiczności, która w większości goni za czymś nowym, ciekawszym, nieuchwytnym.

Jak ocenić, kto jest ikoną stylu?

Moim zdaniem wizerunek, tak jak reputację buduje się latami. Dla mnie to przesada, kiedy taki tytuł nadawany jest gwieździe jednego sezonu. Choć nigdy nie wiadomo, co i kogo zainspiruje. Każdy z nas szuka odmiennych wartości i stosownie według swoich upodobań i wrażeń wynosi je na piedestał. Jednak zwrot ikona stylu brzmi dumnie i nieco dramatycznie. Raczej nie, jako chwilowe zauroczenie, ale osoba, która inspiruje tysiące ludzi.

Czy ikony stylu jeszcze istnieją?

Oczywiście, że istnieją i mają się całkiem dobrze. Jeśli żyły dawniej, to mają silny wpływ inspirując kolejne pokolenia. Za ikony stylu uważamy kobiety i mężczyzn. Ikony, które promują media to Jacqueline Kennedy Onassis, Coco Chanel, Cate Blanchett, Sophia Loren, Anna dello Russo, David Bowie, Kate Moss, Alexa Chung, Anja Rubik, Marilyn Monroe, Sarah Jessica Parker, dzięki roli Carrie Bradshow i Charlotte Gainsbourg, córka samej Jane Birkin. Aktorki, modelki, projektanci, artyści. Dla każdego ikona stylu, będzie kimś innym, ale wspólny mianownik to wyrazisty charakter i rozpoznawalny styl ubierania się.

Moim zdaniem najwspanialsze ikony stylu, to prawdziwe instytucje od spraw wszelakich. Ludzie wielofunkcyjni, do których, jeśli to możliwe, zwracamy się chętnie z prośbą o radę w wielu kwestiach. Dlatego, że swoją postawią utożsamiają dobry gust. Dla mnie muszą być autorytetem nie tylko w kwestiach mody, ale elegancji w ogóle. To ludzie lubiący się uczyć. Są ciekawi świata, jego smaku, zapachu, słowa i obrazu. Zaskakują nas rozmiarem swojej wyobraźni i dobroci. Umieją się zawsze zachować z klasą. A przy tym ubierają się pierwszorzędnie!

Czy ikony stylu są wśród nas?

Najprawdopodobniej jestem nieuleczalnym przypadkiem, wierzącym w to, że moda może nieść ze sobą jakąś głębię przekazu. Co dziwne, kojarzy mi się nawet z ciepłem rodzinnego domu. Z mamą stojącą przed bardzo starą toaletką po babci z kryształowym ciętym lustrem, przypinającą klipsy, jej nieodłączny element stylu. Z chmurą lakieru do włosów i perfum. Z tym, że i ja wszystko miałam szyte – haftowane sukienki, piękne bluzki ozdobione tasiemkami i aksamitkami, ręcznie robione akcesoria do włosów. Kiedy byłam mała w sklepach nie było pięknych ubrań, ale mama i babcia potrafiły szyć i robić na drutach. To była dla mnie nie tylko przyjemność noszenia tych rzeczy i wdzięczność za to, co mam. O takie ubrania się dbało, by zdobiły jak najdłużej. To uczy staranności. Może pomocny będzie dla Ciebie wpis o szafie kapsułowej dostępny tutaj – KLIK.

Kwestia ubrania się stała się dla mnie kwestią podjęcia wyzwania codziennych małych kroków. Wszystko, albo nic w zadbanym wizerunku się nie sprawdza. Ślęczenie godzinami przed lustrem jest bez sensu. Szkoda życia na trwający godzinę codzienny makijaż czy beznadziejnie stresujące wielokrotne przebieranie bluzki. W tym czasie można zrobić wiele wspaniałych rzeczy – upiec ciasto i wypić herbatę, ułożyć bukiet z kwiatów znalezionych na spacerze, porozmawiać z kimś bliskim. Z kolei nic nie robić i się nie ogarnąć, bo mamy kiepski humor, to też nie jest dobre wyjście. Trzeba wypracować taki plan, by codziennie dać radę o siebie zadbać. Mieć swoje pewniaki, jak sprawdzone kolory i fasony, ładne połączenia, które oddają nasz charakter. Do tego 5 minutowy makijaż albo/i twarzowa fryzura. Bez makijażu też da się czasem przeżyć, a bez czystych błyszczących włosów nie…

Moje ikony stylu, które ciągle mnie inspirują to Grace Kelly, Irys Apfel, Olivia Palermo i bez dwóch zdań, moja mama. Grace Kelly jest dla mnie synonimem elegancji, mocy piękna i charakteru. Sekret jej niedoścignionego stylu polega na tym, że jest wrodzony. Potrafiła klasyką i wdziękiem onieśmielać cały świat. Lubiła podkreślać kobiece kształty, bez odsłaniania ciała. I podobno była bardzo miła. Irys Apfel, kolorowy ptak mody, pokazuje tysiącom ludzi jak można cieszyć się życiem i łączyć skrajnie niepasujące przedmioty – tanie z drogimi, proste z barokowymi. Zachwyca mnie tym, że mając tyle lat, wygląda kolorowo, nie szaro, pomysłowo, nie smutnie. Jej gwiazda nigdy nie gaśnie. Olivia Palermo, zabawna w swoim charakterystycznym stylu. Klasykę łączy zupełnie awangardowo. Pokazuje jak modę wprowadzić w życie i odnaleźć swoją drogę poprzez pasję.

Nadzieje na przyszłość

Chciałabym być kiedyś ikoną stylu dla swojej córki. Moja córka wie, że mam swój charakterystyczny styl, ale przechodzi obok niego obojętnie lub krytycznie, w zależności od nastroju. Młoda dziewczynka inaczej postrzega modę i styl, podobają nam się skrajnie różne rzeczy, miło śmiejemy się ze swoich wyborów. Naście lat to czas na eksperymenty i buntowanie się przeciwko gustowi mamy.

Jako stylistka staram się nieść inspirację dla innych kobiet. Przekazać, że codzienne małe kroki do zadbanego wizerunku są ważne. Nie chodzi o to by przez godzinę studiować, co założymy jutro, ale by czerpiąc radość z tego, kim jesteśmy, móc z wdzięcznością i optymizmem na kolejny dzień wyciągnąć ręce ku szafie i się po prostu ogarnąć. Dlatego, jeśli ktoś powie mi, że ładnie dziś wyglądam, nie będę przepraszać, że to tylko tak wyszło przypadkiem, i że się nie starałam. Powiem raczej dziękuję, bo będzie mi bardzo przyjemnie.

Czego nauczysz się od ikon stylu

Ja od moich ikon uczę się konsekwencji i cierpliwości, bycia miłym dla innych, elegancji płynącej od wewnątrz i okazywanej przez dobre maniery, bycia obecnym w życiu bliskich, umiejętności kreatywnego wyrażania siebie w różnych dziedzinach życia.
Mam nadzieję, że tekst będzie dla Was w jakimś stopniu pomocny. Pozdrawiam Was serdecznie i dajcie znać, jakie są Wasze IKONY STYLU i czego jesteście w stanie się od nich nauczyć.

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący

Dołącz do zainspirowanych czytelników i pobierz bezpłatnie ebook w formacie pdf lub epub "Styl - sztuka pięknego wizerunku". Zobacz dlaczego cenią go nawet eksperci z branży mody. Zyskaj więcej stylowych porad i wartościowej wiedzy, dzięki którym podrasujesz swój indywidualny styl.

EBOOK W PREZENCIE

EBOOK W PREZENCIE