Jak nosić kapelusz jesienią i zimą?

Styl
Izabela Jabłonowska
4 Komentarzy

Czy umiesz nosić kapelusz i zestawiać z pozostałymi częściami garderoby? Najtrudniejszy wydaje się sam fakt doboru konkretnego modelu do kształtu twarzy. Zapoznaj się z kilkoma radami, a pokochasz kapelusze, o każdej porze roku.

Noszenie kapelusza wymaga nie lada odwagi. W Anglii w Ascot odbywają się najbardziej prestiżowe zawody konne na świecie, zresztą ulubione święto brytyjskiej arystokracji. Panów obowiązuje szykowny frak, zaś Panie – oryginalny kapelusz. Im jest on bardziej teatralny i ekstrawagancki, tym lepiej. Czasami forma kapelusza i jego wielkość mało przypomina kapelusz w ogóle, ale modyści i projektanci mogą rozwinąć skrzydła. Świat ma swojego Philipa Treacy, a my mamy  dwie wybitne polskie modystki. Są nimi: Marta Ruta  i Joanna Denier.

Philip Treacy – modysta to stanowczo zbyt wąski termin, by zdefiniować jego twórczość. Niesamowicie oryginalne, ekscentryczne nakrycia głowy zaprojektowane przez artystę mają mało wspólnego z kurtuazyjnym kapelusznictwem. Podobno projektowanie każdego kolejnego kapelusza traktuje jak wydawanie przyjęcia. W swojej twórczości łączy wielką fantazję, często również „surrealizm z perfekcjonizmem i mistrzostwem detalu”. Treacy całkowicie zmienił wyobrażenie kapelusza jako dodatku do stroju. Jest on według niego samodzielnym dziełem sztuki. Artysta uhonorowany tytułem honoris causa zwykł powiadać: “Wszyscy mamy głowę, więc każdy ma możliwość noszenia kapelusza…”

Podobno młode kobiety wybierają najczęściej kapelusze z mniejszym rondem, wywiniętym z tyłu czy z boku, asymetryczne, raczej z dzianiny. Starsze – filcowe, z angory, o klasycznym fasonie, ciepłe. Szukając odpowiedniego nakrycia głowy należy jednak, bardziej niż o trendach, pomyśleć o tym, w czym Ci jest do twarzy. Czy to nakrycie będzie spełniać swoje wszystkie funkcje? Ma być ciepłe, wygodne i dodawać całości tego wyszukanego, niezwykłego smaczku. Koniecznie powinno kolorystycznie współgrać z resztą ubioru – kurtki czy płaszcza. Zastanów się, co już masz w szafie, a co ewentualnie zamierzasz dokupić w przyszłości. Sprawdzone kolory nakryć głowy to m.in. śliwka, bakłażan, granat, szarości, buraczek, żywa czerwień, ecru i czerń.

Dopełnieniem kapelusza może być szalik albo rękawiczki w tym samym kolorze. Może pojawić się podobny barwny akcent, np. w rękawiczkach. Niezwykle trudno jest dobrać elegancki kapelusz i szalik oraz rękawiczki, w idealnie tym samym kolorze. Trzeba zawsze pamiętać, żeby był to ten sam odcień. Raczej niekorzystnie wygląda np. typowy czerwony kapelusik i szalik w malinowej tonacji. Wtedy lepiej jest wybrać całkiem inny kolor szalika i rękawiczek, np. czarny, szary, biały czy écru.

Każdy kapelusik, od bawełnianego kubełka noszonego podczas deszczu, po fedorę z filcu, może kreować lub niszczyć cały wizerunek, ponieważ albo optycznie powiększa głowę, albo pomniejsza optycznie w stosunku do całej sylwetki. Jeśli przymierzasz konkretny fason, to ideałem byłoby, aby obejrzeć się dokładnie w lustrze z trzema skrzydłami, pokazującym całą sylwetkę. W takim przypadku będziesz miała całkowitą pewność, że jest proporcjonalny do Twojego wzrostu, figury i całej sylwetki. Będziesz miała argumenty za tym, że zakup był konieczny, ponieważ kapelusz był dla Ciebie stworzony i nie wyobrażasz sobie bez niego reszty dni, które byłyby mroczne i smutne…

Oglądając się w lusterku nie zapomnij popatrzeć na siebie z boków oraz z tyłu, by upewnić się jak wyglądasz z każdej strony. Obwód kapelusza musi pasować do obwodu głowy,bo zapewne pragniesz, by okrycie dobrze siedziało i zdobiło zarazem Twoją twarz.

Fedora – to rodzaj kapelusza z rondem, najczęściej filcowego z wklęsłą fałdą wzdłuż główki. Fason powstał na początku XXwieku. Jego nazwa pochodzi od imienia  bohaterki sztuki francuskiego dramaturga V. Sardou z XIXw. pt. Fédora, księżniczki Fedory, która nosiła podobne nakrycie głowy. Brązowy charakterystyczny kapelusz tego typu znasz zapewne z filmów o Indianie Jonesie.

 

Kaszkiet – to  nakrycie głowy w formie czapki z daszkiem z przodu i okrągłym denkiem, ale także czapka z podwiniętym daszkiem z przodu i z tyłu.

Warto zapamiętać, że kształty nakryć głowy uznane za pewien kanon i nie budzące wielkiej sensacji na ulicy to: beret, kapelusz z wąskim lub średnim rondem, fedora z wąskim rondem, szerokie i miękkie ronda, klasyczna czapka golfowa i kaszkiet. Granica kapelusza, której nie powinno się przekraczać, to rondo sięgające poza linię ramion.

Według psychologii ubioru ozdoby głowy oznaczają podkreślenie własnej wartości intelektualnej. Dodatkowo można się jeszcze nimi podwyższyć, by fizycznie zyskać parę centymetrów, i wyszczuplić przechylając kapelusz lekko na bok, tak by był równoległy z linią żuchwy.

Na koniec najważniejsze. Kapelusze noś  z nonszalancją i dramatyzmem, ale bez przegięcia i z poczuciem humoru. Trzymam za Ciebie kciuki! Zdradzisz czy nosisz kapelusz? Jako miłośniczka kapeluszy, jestem tego bardzo ciekawa.

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

 • Zdrowy Wieśniak

  Noszę od dawna, ale teraz dostałam fedorę – bordowe Borsalino, prosto z Rzymu 🙂
  I zastanawiam się, czy nie jest nieco za mały…
  Czy w fedorze ta opaska ma okalać głowę, czy wystarczy, że leży na głowie?
  Bo jeśli przyciskam kapelusz niżej tak, żeby opaska była wokół głowy, to jednak jest za ciasny.

  • Izabela Jabłonowska

   Mam wrażenie, że kobiety wolą mieć fedorę głębiej osadzoną na głowie. Natomiast, gdy obejrzysz męskie stylizacje w wydaniu znanych i lubianych :), widać że opaska jest praktycznie na czubku głowy. Jeśli mimo wszystko coś Ci przeszkadza, nie czujesz się komfortowo, to piękne dodatki warto zostawiać dla kolejnego pokolenia. A “bordowe Borsalino prosto z Rzymu” brzmi bajecznie.

   • Zdrowy Wieśniak

    🙂 Tak, brzmi bajecznie. Piękny prezent.
    Masz rację z tymi mężczyznami – dokładnie o tym pomyślałam, że oni noszą na czubku głowy, więc i mnie chyba wolno…
    Już się stęskniłam i chcę iść z Tobą na herbatę!
    Odezwę się. Przyjdę w Borsalino, to ocenisz 😉

    • Izabela Jabłonowska

     Cieszę się, zatem do zobaczenia. Umówimy się po Świętach.

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący