Psychologia ubioru, czyli co mówi ubiór o człowieku

Styl
Izabela Jabłonowska
0 Komentarzy

Nasze życie to nieustanna podróż, podczas której poznajemy i widujemy setki ludzi. I to właśnie napotkanych na naszej drodze ludzi oceniamy najpierw powierzchownie,  z wyglądu. Jednak wygląd i sposób ubierania się może powiedzieć nam więcej niż na pierwszy rzut oka może się wydawać.

Aby dokonać takiej analizy bierzemy pod uwagę wiele czynników, między innymi: mowę kolorów i wysokość ich występowania na sylwetce, fakturę i krój odzieży, wielkość dodatków oraz wzorów, ich kształt, i to w którym konkretnie miejscu się znajdują, po prawej czy po lewej stronie.

Powinniśmy jednak pamiętać, że możemy podjąć próbę zrozumienia człowieka z wyglądu tylko w przypadku gdy ubiera się sam, a nie np. przy pomocy stylistów oraz nie jest to osoba związana z modą, ponieważ bardzo często stylista czy projektant mody będą świadomie tuszować niedoskonałości figury, czerpać z różnych stylów,  bo moda jest dla nich sztuką, zabawą i natchnieniem. Możemy ulec ułudzie, a styl takiej osoby pozostanie zmienny.

Techniki szybkiej oceny człowieka są wykorzystywane najczęściej w wywiadzie wojskowym i gospodarczym oraz oczywiście w sytuacjach negocjacji handlowych. Z upływem lat ta wiedza przestała być elitarna, ponieważ potrzebna jest nam w codziennym życiu  – choćby w pracy.

O mowie kolorów słyszeliśmy wszyscy. Czerwony mówi o potrzebie aktywności fizycznej i emocjonalnej, pomarańczowy to dynamizm i dążenie do celu, żółty symbolizuje potrzebę kontaktów z innymi ludźmi i próbę rozładowania problemów psychicznych, zielony zapowiada potrzebę skupienia się na sobie i równowagi, niebieski symbolizuje potrzebę dokonań, tworzenia rzeczy oryginalnych, fioletowy oznacza zainteresowanie sferami duchowymi, brąz to potrzeba stabilizacji, a czarny symbolizuje próbę skoncentrowania się na sobie. Jednak te barwy mogą wyrażać jeszcze inne cechy, w zależności od umiejscowienia na sylwetce. Warto też pamiętać, że ten sam kolor w różnych kulturach świata, może oznaczać zupełnie coś odmiennego. Warto o tym pamiętać, jeśli myślisz o międzynarodowej karierze.

Buty lekkie o ostrych czubkach, które sprawiają wrażenie delikatnych, to podobno symboliczna pamiątka po dominującym znaczeniu kobiety w domu, np. gdy matka miała zawsze ostateczne zdanie. Buty sportowe na co dzień, to atrybut ludzi przesadnie karconych i dyscyplinowanych w dzieciństwie. Noszenie krótkich spodenek i mini czyli przesadne eksponowanie nóg rozumiane jest jako brak pewności siebie w sferze intelektualnej (brak na tle wartości intelektualnej rekompensowany jest innymi walorami). Nie jest to moja opinia, ale wiedza ta jest oparta na badaniach naukowych. W Polsce tym tematem zajmuje się m.in. Dariusz Tarczyński.

Ubiór na cebulkę został wylansowany jako pewien trend przez projektantów japońskich. Wydaje się to ciekawe szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Japończycy stworzyli kulturę „papierowych ścian”, polegającą również na budowaniu ścian wewnętrznych w psychice – ukrywanie uczuć i myśli przed innymi. Potwierdza to tezę, że ubiór uwarunkowany jest nie tylko czynnikami atmosferycznymi, lecz również warunkami kulturowymi. Zwróćmy tutaj uwagę na sposób zachowania się bezdomnych, którzy zakładają na siebie „cały dom”, czyli wszystko, co aktualnie posiadają. Jest to niejako budowanie barier.

Biżuteria mała i drobna mówi nam o danej osobie, że dominują w niej dziecięce uczucia – nieśmiałość, delikatność. Natomiast biżuteria o ostrych kształtach, np. w postaci gwiazdek czy rombów świadczy o naprężeniu wewnętrznym, walce toczącej się wewnątrz osoby. Srebrny łańcuszek na szyi, tak samo jak perły, może być znamieniem zawiedzionych uczuć, albo przerastających nas obowiązków, związanych z utrzymaniem wiary w miłość…

Na fundamencie zachowania każdy może określić stany wewnętrzne człowieka, ponieważ współzależność naszych stanów psychicznych z postawą naszego ciała jest czymś oczywistym. Na pewno nie możemy dać się zwariować i analizować wszystkich, ale możemy czerpać mądrze i sprytnie z trendów, np. szukając pracy oraz próbować zrozumieć innych ludzi wyciągając serdecznie dłoń.

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący