Gotowa w 5 minut! Osobista stylistka radzi - Stylowa Moda

Gotowa w 5 minut! Osobista stylistka radzi

Styl
Izabela Jabłonowska
1 Komentarz

A może nie jest realne, by ubrać się za każdym razem w tak krótkim czasie, jak 5 minut? Ćwiczenia czynią mistrza, a pójdzie Ci naprawdę sprawnie, jeśli będziesz wiedziała jakiego stroju wymagają dane okazje. To już połowa sukcesu! Przysłowiowe 5 minut natomiast, to czas na retrospekcję najlepszych zestawów z Twojej szafy i wskoczenie w szczęśliwych wybrańców.

Zdanie „Nie mam co na siebie włożyć” wypowiadają z niepokojem wszystkie kobiety, bez względu na to, jak dużo ubrań i dodatków mają w swojej szafie. No może oprócz tych idealnych. One zawsze mają się w co ubrać. Czy taki cud natury w ogóle istnieje?

To jak się ubierasz, nie mówi o tym ile czasu poświęciłaś na ogarnięcie swojej osoby. W gruncie rzeczy jest to nieważne i złudne. Możesz mieć we krwi dobieranie strojów, albo długo się namyślasz i szukasz inspiracji. To, jak się ubierasz, mówi przede wszystkim o tym, jakie są Twoje zwyczaje. Jaką jesteś osobą i na ile poważnie traktujesz dopasowanie stroju do różnych okoliczności. To natomiast jest jednym z czynników kultury osobistej. Strój jest Twoją wizytówką, przedłużeniem kompetencji zawodowych, emanacją charakteru.

Najważniejsza zasada to nie wpadać w panikę. Ani pośpiech, ani stres nie jest dobrym doradcą. Nigdy. Gdy okazja jest wyjątkowa, najlepiej z wyprzedzeniem, tak długim jak ważne jest wydarzenie na które się wybierasz, spróbuj stworzyć gotowy zestaw. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę! Na początek poprzykładaj rzeczy do siebie. Możesz je rozłożyć na łóżku, by mieć wszystko na oku. Gdy efekt ostateczny ma dla Ciebie znaczenie, na końcu całość przymierz (nawet jak Ci się nie chce – znam to uczucie i znam swoje klientki). Sprawdź stylizację w różnych sytuacjach (pochyl się, usiądź, przejdź się kawałek po domu). Jeśli Ci coś nie odpowiada, to zmieniaj poszczególne elementy, do momentu aż zyskasz zamierzony rezultat. Dzięki temu, gdy przyjdzie ten wyjątkowy dzień, będziesz mogła być radosna i zrelaksowana, a samo ubieranie się zajmie faktycznie 5 minut.

Szata wydaje człeka obyczaje  Grzegorz Knapski

Ubranie do pracy z powodzeniem przygotujesz dzień wcześniej, na spacer możesz ubrać się ekspresowo, ale jeśli czeka Cię przyjęcie, to koniecznie pomyśl o stroju minimum dwa tygodnie wcześniej. W takim wypadku równie dobrze gotowa kreacja może czekać na Ciebie nawet kilka miesięcy, pod warunkiem, że nie zaliczasz dużych wahań wagi. Czasem trzeba dokonać jeszcze drobnej poprawki krawieckiej, oddać coś do czyszczenia lub naprawy. Wiedząc dokładnie co założysz, możesz o siebie odpowiednio zadbać. Na przykład w przypadku sukni z dużym dekoltem zwrócisz większą uwagę na pielęgnację tej części ciała. Jeśli na przyjęcie wychodzisz ze swoim mężczyzną, to rzuć mu hasło, w co się ubierasz. On również powinien nawiązywać kolorystycznie i stylowo do ciebie. Może jest tak miły, że sam zapyta…

Zachęcam Cię do pobuszowania we własnej szafie, poprzymierzania ubrań, podobierania dodatków. Może nigdy nie zestawiałaś swetra z odważnym paskiem lub nie sądziłaś, że tak fantastycznie będą prezentować się retro kolczyki do nowej bluzki. Gotowe zestawy ubraniowe zaplanuj na poszczególne okazje – na co dzień i od święta, do pracy, na randkę, na ważną rozmowę. Ma to swoje plusy, szczególnie w awaryjnych sytuacjach. Kiedy potrzebujesz gdzieś szybko wyjść, a tego nie planowałaś, nie będziesz długo się zastanawiać i nie wpadniesz w histerię (niektóre z nas tak mają).

Wiedz, że im bardziej podniosła jest uroczystość, tym bardziej Twój strój powinien być uroczysty. Niby to oczywiste, ale niekiedy o tym zapominamy. Dobór stroju wymaga znajomości zwyczajów, dobrych manier, a czasem gospodarzy przyjęcia. Dlatego właśnie eleganckim gestem jest podawanie na zaproszeniach rodzaju oczekiwanego stroju. Gdyby takiej adnotacji zabrakło, to zadzwoń do gospodarzy i grzecznie podpytaj się, w co się najlepiej ubrać.

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący

Dołącz do zainspirowanych czytelników i pobierz bezpłatnie ebook w formacie pdf lub epub "Styl - sztuka pięknego wizerunku". Zobacz dlaczego cenią go nawet eksperci z branży mody. Zyskaj więcej stylowych porad i wartościowej wiedzy, dzięki którym podrasujesz swój indywidualny styl.

EBOOK W PREZENCIE

EBOOK W PREZENCIE