Idealna sukienka koktajlowa - Stylowa Moda

Idealna sukienka koktajlowa

Styl
Izabela Jabłonowska
6 Komentarzy

Królowa Hiszpanii – Letizia i Jordanii – Rania, to kobiety, których styl robi na mnie duże wrażenie.

Zawsze pięknie wyglądają. Czy to w spodniach, czy w sukience, zachwycają swoją osobowością i prezencją. Noszą sukienki z olbrzymią gracją. A to, co je wyróżnia, wśród innych koronowanych głów i księżniczek, to nowoczesność oraz odwaga w eksperymentowaniu z krojami i wzorami.

Sukienka koktajlowa - Teresa Kopias

Sukienka koktajlowa

Sukienka koktajlowa - Teresa Kopias

Kobieta jest jak kwiat – Pablo Picasso

Gdy przychodzi moment, kiedy możemy ubrać się w sukienkę koktajlową i poczuć się co najmniej jak księżniczka, zastanawiamy się jak powinien wyglądać idealny fason. Na stronach internetowych jako przykład sukienki koktajlowej zamieszczane są często zdjęcia, które wprowadzają w błąd. Sukienka koktajlowa najczęściej wyróżnia się długością w okolicach kolan, choć w niektórych sytuacjach dopuszczalna jest też długość maxi. Wszystkie kroje powyżej 5 cm (2 cale) od kostki nazywa się „tea lenght” (trudna długość 7/8), a kiedy prawie dotyka kostki – „ballerina”. W praktyce zazwyczaj „ballerina”, to kategoria wieczorowa.

Sukienka: Teresa Kopias
Sweter: wykonany przez mamę
Buty: Gino Rossi
Kolczyki: Rinata/Kate&Kate

Generalnie jest to sukienka na eleganckie spotkania biznesowe i rodzinne, przyjęcia na stojąco typu koktajl, firmowy bankiet. Sukienka koktajlowa, to świetna propozycja stroju na wesele. W zależności od okoliczności, w których bierzemy udział, możemy ją wykorzystać na randkę, zaręczyny, święta albo założyć do kina czy teatru. Dedykowana na wyjścia popołudniowe, z reguły między godziną 16 a 19. Od typowej sukienki do pracy, takiej w stylu biurowym, wyróżnia ją przede wszystkim tkanina. Może być ona zwiewna, błyszcząca, wzorzysta lub z aplikacjami. Z reguły ma też trochę większy dekolt, może delikatnie odsłaniać ramiona, mocniej podkreślać talię.

Sukienka koktajlowa - Teresa Kopias

Sukienka koktajlowa - Teresa Kopias

Sukienka koktajlowa - Teresa Kopias

Nazwa sukienki pochodzi od „cocktail party” – przyjęcia trwającego 2 godziny, podczas którego nie przewidziano miejsc siedzących. Niegdyś tego typu towarzyskie przyjęcia przy trunkach trwały od 16 do 18, w XXI wieku ze względu na nasze tempo życia i sposób pracy, stosowne godziny trwania przyjęcia się przesunęły.

Sukienki koktajlowe zyskały dużą popularność po II wojnie światowej. Przełomowym momentem w historii tego stroju był rok 1948, kiedy Christian Dior zaprojektował pierwszą sukienkę dedykowaną na okazje koktajlowe. Jego propozycja miała prostą linię i kończyła się w połowie łydki. Osławiona przez Coco Chanel „mała czarna”, to również sukienka koktajlowa. Do poł. XX wieku sukienkę koktajlową nazywano „late afternoon”. W latach 80-tych kryteria przeznaczenia sukienki na koktajlową nie związane były z jej długością, ale poziomem przepychu.

Polską marką zasługującą na uwagę i zaufanie, gdy mówimy o sukienkach, jest niewątpliwie Teresa Kopias. Jestem totalnie zauroczona tym, jak dobrze się one układają na sylwetce. Moje serce skradają tkaniny wspaniałej jakości, między innymi cudownej urody żakardy. Ponadczasowy dobry krój przetrwa nie jedną wyjątkową okazję.

Sukienka koktajlowa - Teresa Kopias

 

sukienka koktajlowa

Sukienka koktajlowa - Teresa Kopias

Krajobraz przy Pałacu w Pacółtowie

Zdjęcia: Studio Zaniewska

 Miejsce: Pałac Pacółtowo

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący

Dołącz do zainspirowanych czytelników i pobierz bezpłatnie ebook w formacie pdf lub epub "Styl - sztuka pięknego wizerunku". Zobacz dlaczego cenią go nawet eksperci z branży mody. Zyskaj więcej stylowych porad i wartościowej wiedzy, dzięki którym podrasujesz swój indywidualny styl.

EBOOK W PREZENCIE

EBOOK W PREZENCIE