Idealny jedwab – wywiad z Anną Korytkowską

Historie
Izabela Jabłonowska
0 Komentarzy

O zaletach jedwabiu, wielkości prostoty i pięknie, które przybiera różne kształty.

Ze wszystkich materiałów najbardziej ukochałaś jedwab…

Jedwab ma wiele odsłon, daje nieskończenie wiele możliwości do kreowania formy. Jest materiałem naturalnym, w którym człowiek czuje, że ”oddycha”. Dla mnie, jako projektanta, ważne jest, że poprzez zastosowanie różnych gatunków tego materiału mogę realizować projekty, kreacje, w których każda kobieta odnajdzie siebie – zwiewne żorżety, sztywne tafty… Kiedy poznajemy mnogość rozwiązań, łączeń różnych materii jedwabnych, to okazuje się, że odkrywamy wciąż coś nowego.

Twierdzisz, że „prawdziwa wielkość ubrana jest w prostocie”. Co to dla Ciebie oznacza?

Prostota to „wyczucie” we wszystkich sferach życia, a co się z tym wiąże, również w ubiorze. To nie tylko umiejętność dostosowania kreacji do okoliczności, ale zwrócenie uwagi na proporcje. To zdanie zawiera w sobie wiele aspektów. Na początku mojej drogi projektowej było punktem wyjścia do tworzenia form ubioru. Powstały moje pierwsze prace oparte na kwadracie, kole, trójkącie. Teraz również bazuję na prostych figurach geometrycznych nadając im formy przestrzenne i budując nowe struktury.

Prezentujesz swoje prace w Polsce i za granicą.

Aktualnie skoncentrowałam się na pracy w mojej galerii autorskiej w Suchym Lesie/Poznań. Zapraszam! Może się to wydawać dziwnym, ale obrałam taką drogę. Pozwala mi to na duży komfort pracy i dopracowanie szczegółów. Rzeczy, które powstają w mojej pracowni wszystkie podpisuję własnoręcznie. Osobiście omawiam projekty z klientkami. Dwa razy w roku przedstawiam nowe kolekcje. Na wybiegach lub kameralnie w mojej galerii.

Niektórzy twierdzą, że ubranie to sztuka użytkowa. Czy możemy wyglądać zachwycająco na co dzień, w tej ciągłej bieganinie, którą funduje nam pędzący świat, i nierzadko my sobie sami?

TAK,TAK,TAK!!! Świat rzeczywiście pędzi, a my razem z nim. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w siebie i na siebie.

Jesteś wykładowcą ASP w Poznaniu, uczysz sztuki projektowania ubioru.
Wiele osób uważa, że jeśli ktoś zajmuje się modą, to znaczy, że w środku jest pusty, dba tylko o otoczkę…

Ślepe podążanie za modą na pewno nie rozwija… Niemniej moda jest swego rodzaju międzynarodowym językiem, i nie ukrywajmy, ogólnoświatowym biznesem.
Moda nie jest jednak priorytetem w moich pracach. Pozostaję wierna swojemu stylowi i do tego namawiam innych, by czerpali z mody to, co dla nich jest interesujące.

Pytam trochę retorycznie. Czy istnieje sylwetka idealna?

Stawiam na osobowość w różnych odsłonach. Piękno przybiera różne kształty. Świadomość własnych atutów + dobry ubiór!

Kto robi na Tobie wrażenie w świecie mody?

Jest wiele takich osób. Lubię ludzi z pasją, spontanicznych, pełnych życia.

Jak powinien wyglądać naprawdę dobry projekt?

Powinien odpowiadać na zadany temat. Ubiór to nie tylko piękna suknia wieczorowa, ale również kostium teatralny, czy uniform. Każdy z tych projektów odpowiada innym kryteriom.

Gdzie znaleźć dobrze ubranych ludzi?

W pewien sposób kreujemy siebie poprzez ubiór, chcemy podkreślić swoją indywidualność, wyróżnić się z tłumu, lub też nie mamy na to ochoty. W dużym mieście mamy więcej możliwości… A sklepy – tu bywa różnie. Dbanie o modny wygląd i spędzanie czasu na zakupach w sklepach odzieżowych, stało się zjawiskiem społecznym, kulturowym oraz ekonomicznym. Stało się modą.

Wywiad pierwotnie był publikowany na łamach portalu We-dwoje.pl, gdzie byłam redaktorem działu mody.

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący