Krótka historia pończoch - Stylowa Moda

Krótka historia pończoch

Styl
Izabela Jabłonowska
1 Komentarz

Obecnie jedwabna sztuka uwodzenia i znak emancypacji kobiet, a kiedyś?

Kobieta z gołymi nogami? To jeszcze kilka lat temu zupełnie nie do pomyślenia, a w niektórych sytuacjach do tej pory nie właściwe. Pończochy przeszły wiele zmian zanim stały się modnym elementem stroju. Na początku były noszone tylko ze względów praktycznych, dla ochrony przed ukąszeniami komarów i zadrapaniami przez trawę i krzaki. Na początku XX wieku modne były jaskrawokolorowe, zdobione i wzorzyste pończochy, jednak wybuch pierwszej wojny światowej zakończył owo upodobanie. Od tej pory wyroby pończosznicze produkowano jedynie w ciemnych kolorach. Dopiero lata 20. dostarczyły rynkowych bodźców, a temat nóg powrócił przy okazji przełomowego odkrycia sztucznego jedwabiu. Producenci bielizny wymyślili również wtedy pasy do pończoch, dzięki którym pończochy przestały spadać i komfort ich noszenia znacznie się poprawił.

Z biegiem lat materiały syntetyczne miały coraz lepszą jakość, wciąż powstawały ich nowe rodzaje np. nylon. Pojawiła się produkcja pończoch dość dobrej jakości oraz tańszych, a co za tym idzie – dostępnych również dla mniej zamożnych kobiet. W czasie II wojny światowej eleganckie pończochy stały się zupełnie bezużyteczne. Poszukiwano wyroby grube, o gęstym splocie, chroniące od zimna. Natomiast po wojnie pończochy nylonowe były produktem niezwykle trudno dostępnym i bardzo drogim. Kobiety, które nie mogły sobie na nie pozwolić, domalowywały ołówkiem do brwi charakterystyczny szew na nogach. Powstawały niezliczone „salony urody” specjalizujące się w tego typu usłudze. Kobiety odwiedzały je codziennie przed pójściem do pracy by namalować sobie pończochy!

W latach 50. wyprodukowano pierwsze pończochy bezszwowe (Palmers), jednak nie cieszyły się one takim powodzeniem, jakim ich poprzednicy. Szew, bowiem działał nie tylko, jako wabik, ale również pięknie wyszczuplał i wydłużał nogi.

Mimo wszystko okres popularności pończoch dobiegał końca. Zaledwie dekadę później wynaleziono przezroczyste rajstopy, które były przyjęte przez kobiety z ogromnym entuzjazmem, tym bardziej, że nadawały się do noszenia z modną wówczas minispódniczką. Pończochy niestety trafiły na dno szuflady.

Kobiety znów odkryły luksusowe pończochy w latach 80. Wtedy rozpoczął się tzw. szał bieliźniany. Coraz powszechniejsze stawały się pończochy samonośne z brzegiem pokrytym paskiem elastycznego materiału bądź silikonu, wynalezione zresztą w Ameryce już w latach 50..

Teraz możemy wybierać w ogromnej rozmaitości wyrobów pończoszniczych, pomiędzy modelami praktycznymi a kobiecymi, delikatnym odcieniem beżu a czernią, pończochami ze szwem lub bez, gładkimi i wzorzystymi. Chyba warto wrzucić choć jedną parę do szuflady…

 

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący

Dołącz do zainspirowanych czytelników i pobierz bezpłatnie ebook w formacie pdf lub epub "Styl - sztuka pięknego wizerunku". Zobacz dlaczego cenią go nawet eksperci z branży mody. Zyskaj więcej stylowych porad i wartościowej wiedzy, dzięki którym podrasujesz swój indywidualny styl.

EBOOK W PREZENCIE

EBOOK W PREZENCIE