Moda jest formą indywidualizmu – wywiad z Eweliną Bogacz

Historie
Izabela Jabłonowska
0 Komentarzy

O płynnych granicach w modzie, pięknie wewnątrz nas i inspiracjach przyrodą.

Moda pozwala nam urzeczywistnić paradoks polegający na kreowaniu własnego niepowtarzalnego wizerunku przy jednoczesnym demonstrowaniu przynależności do określonej grupy – to Twoje słowa. Jak zręcznie balansować pomiędzy lansowanymi trendami, a naszym wewnętrznym ja?

Każdy z nas na swój sposób jest indywidualistą. Wyraża to między innymi poprzez sposób ubierania się. Choćbyśmy nie chcieli jesteśmy ofiarami mody, w mniejszym lub większym stopniu. Każde stanowisko przeciwko modzie jest koniec końców opowiedzeniem się za nią. Moda zaczęła rozwijać się, gdy przyjemność strojenia się i upiększania wysunęła się na pierwszy plan, pozostawiając na uboczu rozważny funkcjonalizm. To nieustanna zmiana, której urok polega na ulotności, nietrwałości oraz możliwości wyeksponowania indywidualnych cech. To forma sztuki, w której chodzi przede wszystkim o realizację wciąż nowych pomysłów w kreowaniu ludzkiego ciała.

Czy faktycznie ubiór projektanta jest jego wizytówką? Wiesz o co chodzi, jeśli ktoś mówi, że zna się na doradztwie finansowym, a nie potrafi zarządzać własnym budżetem, to nie jest wiarygodną osobą….

Wygląd odgrywa niezwykle istotną rolę, przenikając przez wszystkie struktury życia codziennego współczesnego społeczeństwa. Poprzez ubiór wysyłamy komunikaty niewerbalne. W ten sposób kształtujemy opinię o tym, jacy naprawdę jesteśmy.
Każdy projektant poprzez swój ubiór, dodatki, styl bycia, przekazuje nam cząstkę tego, co tworzy.

Czy Twoje mieszkanie, to również efekt modnych rozwiązań? Jakimi przedmiotami się otaczasz?

Styl wnętrza jest w nas. Nabiera charakteru i pięknieje, gdy jest dostosowane funkcją do naszych potrzeb, upodobań i pasji. Jestem estetką. Uwielbiam piękne przedmioty, nie mogę oprzeć się kolejnemu kubkowi, czy talerzowi w ciekawej formie o niespotykanym wzorze, podobnie jest z pościelą, artystycznymi przyborami, notesikami, ładnymi pudełkami…I tak mogłabym wyliczać… „Ooo, jakie ładne pióro, ooo, jakie ekstra pudełko po cygarach… Musze je mieć!” Z każdej podróży nie omieszkam nie przywieźć sobie czegoś efektownego i intrygującego.

Komu pozwalasz buszować po swojej garderobie?

Siostrze!

Ile jesteś w stanie wydać na ubranie?

Dużo… Ale więcej na kosmetyki i przedmioty do wnętrza.

Co najczęściej kupujesz?

Jeśli już mam zamiar kupić coś innych marek, to są to dżinsy i ciekawe w formie żakiety.

W jaki sposób przygotowujesz się do powstania kolekcji?

Moda to ciągłe konfrontowanie własnych odczuć i przekładanie ich na ubiór. To pasja. To wyraz naszych przemyśleń o otaczającym świecie, inspiracja czerpana z barw, linii, form, a tylko to daje nam przyroda i obcowanie z nią. Poszukuję piękna we wszystkim, co jest związane z przyrodą. Jesteśmy tak bardzo z nią związani, że jest ona nieodłącznym elementem naszego życia.

Skąd bierzesz w sobie energię do działania?

Z każdego dnia, każdej minuty życia, czy ona jest dobra czy zła. Zależy to wyłącznie od nas samych. Czerpać energię możemy z wszystkiego, co nas otacza, uśmiechu drugiego człowieka, spadającego liścia, słońca na niebie. Najważniejsze to sprawiać, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem naszego życia. Dobra energia płynie w nas samych, musimy tylko pozwolić jej się „wydobyć”.

Co sprawia, że wyglądamy elegancko?

Ubiór jest ważnym dodatkiem podkreślającym elegancję, ale niestety to nie wszystko. Powinien on być dostosowany do sylwetki danej osoby, okoliczności, pory dnia, pełnionej funkcji. Elegancja w stroju to pewien indywidualizm wynikający z osobowości, bowiem nie tylko ubiór zdobi, ale również to, co jest wewnątrz nas… „Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu Piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeżeli nie nosimy go w sobie”.

W modzie jest wiele płynnych granic, szczególnie ta między stylem, a kiczem…

Piękne jest dla kogoś wszystko, albo nic – w zależności od tego, jaką postawę przyjmuje. To, co dla jednych jest kiczem, dla innych może okazać się prawdziwą sztuką. Na to składa się zarówno nasza postawa estetyczna, jak i przeżywanie piękna. Jest dokładnie tyle granic, ile postaw. To sprawa niezmiernie sporna. Najważniejsze jest jednak to, aby ubiór zachowywał tzw. równowagę, zarówno w formie, jak i kolorystyce, aby patrząc nie odczuwało się zbytniej ciężkości i nadmiernego przesytu, by nie „męczył”, a cieszył i pozwalał odczuwać piękno.

Z czym najczęściej eksperymentujesz?

Z ciekawymi połączeniami tkanin.

Interesujesz się również fotografią. Kogo najczęściej utrwalasz na zdjęciach?

Zdjęcia to ułamki chwil. To czas, który w każdej minucie nam „ucieka”. Fotografia jest namiastką tego, co przeszłe. To wspomnienie utrwalone w obrazie. To ja, to moi najbliżsi, i to, co robię. Świetne zdjęcie, to takie od którego nie możemy oderwać wzroku. To fotografia wzbudzająca emocje, zapadająca w pamięć.

Życzę Ci dalszych fantastycznych pomysłów.

Dziękuję.

Wywiad pierwotnie był publikowany na łamach portalu We-dwoje.pl, gdzie byłam redaktorem działu mody.

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący