Najpierw rzeźba - Stylowa Moda

Najpierw rzeźba

Kultura
Izabela Jabłonowska
0 Komentarzy

Parafrazując hasło reklamowe – „najpierw masa, później rzeźba”, chciałam zarekomendować nowe – „najpierw rzeźba, potem fason”. 

Hermes, bóg handlu, skierował moje myśli do Hermèsa, luksusowego francuskiego domu mody, a później przyszła jeszcze refleksja ze sztandarowym motywem marki, czyli jeździectwem i końmi… Tak wpadłam na to by połączyć rzeźbę z modą i kilkoma przemyśleniami. A już się wydawało, że będzie o kształtach i proporcjach. Zacytuję jednak Radka Kotarskiego: „nic bardziej mylnego”. Otóż byłaby to nuda, a sztuka odpowiednio opowiedziana, wcale nudna nie jest.

Po pierwsze – Hermes wiążący sandał, to doskonały dowód na to, że moda jest istotnym czynnikiem naszego życia. Chcemy tego, czy nie korzystamy z oferty przemysłu odzieżowego, a nasze wybory wpływają na losy świata – środowiska, ludzi, na przyszłość. Codziennie jesteśmy w coś ubrani, wiążemy ten tytułowy sandał…

Po drugie – w codziennym zgiełku zapominamy, że sztuka też może przynieść ukojenie i odpoczynek… Nawet, gdy zmusza do myślenia. Piękno to wartość w życiu, którą należy cenić. Warto dbać o to, by otaczać się tym, co miłe dla oka i z czym się dobrze czujemy. Nie być ignorantem, umieć doceniać. I tę sztukę z marmuru, i kapiącą z pędzla, i ubrudzoną węglem… A może tę krawiecką, rzemieślniczą, jubilerską. Przede wszystkim cieszyć się każdym żywym pięknem przyrody, która jest królową wśród twórców.

Po trzecie – rzeźba przedstawiająca szyjącą dziewczynkę, a nawet Dziewczynkę szyjącą (volere è potere – chcieć to móc), Cesare Lapini (1848-1893), jest doskonałym przykładem na to, że nasze całe życie, w tym dobry styl, zależy od postawy i pracy. Bo dobry wizerunek, to suma codziennych małych kroków.

Na koniec zostaje TYLKO trzymać fason. Robić dobre wrażenie, i jak powiedział inny starożytny mędrzec Epiktet z Hierapolis, „najpierw poznać siebie, a potem stosownie się przyozdabiać”. Wszak fasony bywają wieloznaczne.

Ach, i oczywiście polecam galerię rzeźby w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie!

Więcej zdjęć z niebieską sukienką – KLIK.

Sukienka: Max Mara/ Apaszka: Hermès vintage/ Kapelusz: Loevenich/ Buty: Prodotto/ Torebka: Paparazzi/ Zegarek: Michael Kors/ Kolczyki: Apart 

 Zdjęcia z niebieską sukienką: Studio Zaniewska

<img  scr="https://stylowamoda.pl/olsztyn-osobista-stylistka-zakupy-ze-stylistka-przeglad-szafy.jpg" alt="Zakupy-ze-stylistką-przegląd-szafy-analiza-kolorystyczna-kreowanie-wizerunku-warsztaty-stylu"/>

<img  scr="https://stylowamoda.pl/olsztyn-osobista-stylistka-zakupy-ze-stylistka-przeglad-szafy.jpg" alt="Zakupy-ze-stylistką-przegląd-szafy-analiza-kolorystyczna-kreowanie-wizerunku-warsztaty-stylu"/>

<img  scr="https://stylowamoda.pl/olsztyn-osobista-stylistka-zakupy-ze-stylistka-przeglad-szafy.jpg" alt="Zakupy-ze-stylistką-przegląd-szafy-analiza-kolorystyczna-kreowanie-wizerunku-warsztaty-stylu"/>
 

 

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący

Dołącz do zainspirowanych czytelników i pobierz bezpłatnie ebook w formacie pdf lub epub "Styl - sztuka pięknego wizerunku". Zobacz dlaczego cenią go nawet eksperci z branży mody. Zyskaj więcej stylowych porad i wartościowej wiedzy, dzięki którym podrasujesz swój indywidualny styl.

EBOOK W PREZENCIE

EBOOK W PREZENCIE