Pamięć jak biblioteka obrazów

Historie
Izabela Jabłonowska
0 Komentarzy

Moda jest fascynującą podróżą po świecie tkanin, wzorów, zachwycających fasonów i ciekawych ludzi. Jedna z najwybitniejszych polskich projektantek – Gosia Baczyńska uważa, że moda to bardzo ważna część naszego życia. Praca projektanta nie zawsze bywa usłana różami. Trzeba włożyć wiele wysiłku, by odnieść sukces i zdobyć uznanie. Jest również przygodą, która wiele wynagradza.

Większość ludzi myśląc „MODA” widzi jej zwariowaną stronę, ale przecież moda to bardzo ważna część naszego życia.

Tak, rzeczywiście świat mody bywa zwariowany, ale to głównie z powodu natłoku obowiązków. Dziedzina mody jest bardzo szeroka i kompleksowa – jak chyba żadna inna łączy w sobie świat sztuki, biznesu i ekonomii – i połączenie tych wykluczających się światów okazuje się często prawdziwym wariactwem. Trzeba niemożliwe uczynić możliwym. Natomiast uważam, że moda to ważna część naszej kultury i cywilizacji, i dotyczy każdego, nie tylko kobiet.

Praca projektanta bywa bardzo ciężka, są też koszty własne…

Bez pasji i zamiłowania do tego zawodu wykonywanie go nie byłoby możliwe.

Zawsze jest nadzieja, że projektant da drugiej osobie dużą dawkę radości.

Ponieważ wykonuję to z pasją, jest to dla mnie warunek niezbędny, konieczny.

Lepsza jest prostota, przepych, czy poszukiwanie kompromisów?

Przepych budzi negatywne konotacje. Bywa, że moje projekty bogate są w formę, detale lub zdobione tkaniny, ale jednocześnie zachowują umiar. Trudność polega na tym, by znaleźć bilans między tymi dwoma wartościami.

Jest coś takiego jak pustka, kiedy projekt jest skończony?

Jest coś takiego jak odczuwalna „pustka”, ale tylko po naprawdę gigantycznych projektach, takich jak stworzenie nowej kolekcji, czy pokazu mody, kiedy po wielkich wyzwaniach i nieustającej pracy, adrenalina spada.

Czy posiadasz stałe źródło inspiracji, na które możesz liczyć zawsze, kiedy zawodzą inne drogi do poszukiwania piękna?

Moim stałym źródłem inspiracji jest moja pamięć, w której zapisane są miejsca, sytuacje, ludzie, którzy z jakiś powodów przykuli moją uwagę. Moja pamięć jest jak biblioteka obrazów, do niektórych z nich wracam po długim okresie.

Co czujesz, kiedy widzisz swój projekt już na kimś, istniejący w świecie?

Czuję radość i dumę.

Ten wywiad przeprowadziłam dla magazynu Fashion Time, którego miałam przyjemność być redaktorem naczelnym.

Zdjęcia: Filip Okopny

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący