Pochwała naturalności - Stylowa Moda

Pochwała naturalności

Codzienność
Izabela Jabłonowska
0 Komentarzy

Czy też czasem myślisz, że świat zwariował? Co czujesz patrząc na wyidealizowane zdjęcia idealnych kobiet? Czy naprawdę takie są? Mi się wydaje, że nie. Staram się być dla siebie dobra i wyrozumiała, bo i tak każdy dzień ma w sobie dość problemów. A jednak dziwnie jakoś…

Jadę załatwić jakąś sprawę tramwajem. Na przystanku wsiada kobieta w wielkim przetłuszczonym i zlakierowanym tapirem. Myślę sobie, czy ktoś tam mieszka, w tym szałasie ułożonym z obklejonych włosów łowiących kurz. Potem dosiadają się młode dziewczyny jadące do liceum. Jeszcze spisują lekcje. W rzęsach jak szczotki od szczotki i ostro zapiłowanych, długich hybrydach. Delikatnie opuszkami przyciskają literki klawiatury w telefonie, by nie uderzyć paznokciem. A nuż pęknie, byłoby kiepsko, bo wtedy wszystkie trzeba skrócić. Wysiadam. Mija mnie kobieta z pomarańczową twarzą i białą szyją, a ja zastanawiam się przez sekundę czy w domu wyłączyli jej światło i zabrali lustro. Wchodzę do urzędu, stoję w kolejce. Rzucam okiem, kto przede mną. A tam pasemka, trwała, poliester, plastik, duże markowe logo, biust prawie do brody, brudne buty, bo przecież jest zima…

I nie mam nic do hybryd, makijażu, ani ubrań ze znaną metką. Zastanawiam się raczej nad tym, w którym momencie dobry gust się kończy, a w którym zaczyna. Tylko, że dobry gust nie jest popularny. Tak jak inteligencja, szczerość, jakość, profesjonalizm i staranność, pozostaje nieco na uboczu. Sprzedaje się poklask, kicz, tandeta, szybkość, łatwość. I nawet można znać zasady, idee, ale nie chce się z nich korzystać. Wartościowe rzeczy, zachwycające piękno, rozczulające dobro – wszystko wymaga samodyscypliny. Najtrudniejszej cechy znanej człowiekowi. Rycerzowi walczącemu ze swoimi własnymi słabościami, poglądami, klapkami na oczach.

Uważam za totalną pomyłkę wypowiedzi w stylu: „Chcesz być naturalna, to nie maluj włosów, nie gól pach, nie używaj dezodorantu, ani korektora”. To nie jest naturalność! To jest brak higieny osobistej i zaniedbanie. Brak miłości do siebie. Wyniszczenie, któremu pozwalamy zapanować nie tylko nad wizerunkiem, ale też nad innymi dziedzinami życia. Naturalność to prawdziwość, autentyzm, ale z atencją dla swego ciała. Naturalność to szacunek do tego, co dostałyśmy od natury, siły wyższej.

Tylko, że tak bardzo często wpadamy w skrajności. Idea wszystko albo nic, w dobrym wyglądzie się nie sprawdza. Piękno to miłość, zaufanie, delikatność. Sztuczność i karykatura bywają destrukcyjne, męczące, smutne, a nawet przerażające. To jest ta różnica. Trudno wyglądać prawdziwie ładnie w przegięciu, wyolbrzymieniu, w dziwnych pozach. Gdy kobieta jest dla siebie sama ironią, brakuje jej wewnętrznego ciepła. Tej klasy, o której wspominam, gdy mówię o ikonach stylu. Ulotnej jakości do emanacji na zewnątrz.

Zrozumienie tego kim jestem i po co jestem, a może też dokąd zmierzam, prowadzi do wielu cennych życiowych doświadczeń i wyborów. Każdy ma swoje zdanie i moje nie jest bardziej mojsze niż twojsze. Może dlatego, że każdy z nas inaczej definiuje piękno i inaczej je widzi, prowadzi nie do różnorodności, ale i do brzydoty właśnie. W każdych oczach piękno ma inny wymiar.

Czy kanonem piękna jest naturalność? Konkluzja jest demokratyczna, lecz brutalna zarazem – w dzisiejszych czasach zdecydowanie nie. Wszyscy ludzie tworzą swoje własne wzorce.

Mi zostaje tylko pochwała naturalności.

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący

Dołącz do zainspirowanych czytelników i pobierz bezpłatnie ebook w formacie pdf lub epub "Styl - sztuka pięknego wizerunku". Zobacz dlaczego cenią go nawet eksperci z branży mody. Zyskaj więcej stylowych porad i wartościowej wiedzy, dzięki którym podrasujesz swój indywidualny styl.

EBOOK W PREZENCIE

EBOOK W PREZENCIE