Czy szata zdobi człowieka? - Stylowa Moda

Czy szata zdobi człowieka?

Styl
Izabela Jabłonowska
0 Komentarzy

W XXI wieku ciało to kwestia stylu. Kolczyki, tatuaże i eleganckie protezy to wciąż kontrowersyjne tematy, sprawdźmy jeszcze jak do tego mają się nowoczesne manekiny.

Tatuaże nigdy nie są eleganckie, ale mogą być super trendy. Nie jest to moje zdanie, choć nie jestem ich fanką, jednak uznaje się, że dama tatuaży mieć nie powinna. Nie tylko od tego bycie damą zależy, niemniej tak to już jest na tym świecie. Według zasad savoir-vivre tatuaż jest wyrazem tandety, brakiem dobrego smaku oraz bezguścia, a  jego silne konotacje z marginesem społecznym sprawiają, że jest nie do przyjęcia. Tatuaże grzeją nasze emocje i wykorzystywane są chętnie w reklamach, nawet ekskluzywnych domów mody, są elementem kultury. Jedni uważają, że są rodzajem gry z tożsamością, inni że są uzależnieniem od oryginalności. Tatuaże miał już sławny Ötzi (aż 61!) – wojownik i pasterz, którego ciało przeleżało pięć tysięcy lat w alpejskim lodowcu. Zadaniem pierwszych tatuaży były moce magiczne i lecznicze, dziś służą dla szpanu, pokazania przynależności do grupy, są tajemną wiadomością-przypomnieniem dla noszącej je osoby. Jedni je kochają, inni nienawidzą.

<img  scr="https://stylowamoda.pl/osobista-stylistka-warszawa.jpg" alt="Zakupy-ze-stylistką-przegląd-szafy-analiza-kolorystyczna-kreowanie-wizerunku-warszawa-olsztyn-trójmiasto-poznań"/>

Kolczyki to popularna forma ozdabiania ciała, zaskakujące mogą być miejsca noszenia. Ludzie robią to od tysięcy lat z bardzo różnych powodów. Często są to pobudki estetyczne, ale kiedyś był to symbol wejścia w dorosłość, pokazanie statusu społecznego albo ochrona przed handlarzami niewolników. Zakładali je również żeglarze po przekroczeniu równika. Dziś tak wielu z nas nosi kolczyki, że w zasadzie bardziej wyróżniają się ci, którzy ich nie mają.

Eleganckie protezy kończyn to trochę zagadnienie innej bajki. Nie dla tego, że bardziej nam współczesne, ale dlatego, że bioniczne ręce i nogi budzą dyskusję, co przystoi niepełnosprawnym. Alexander McQueen zaprojektował rzeźbione drewniane nogi dla Aimee Mullins. Jednak chyba najgłośniejsza dziś jest Sophie de Oliveira Barata, londyńska artystka, projektantka mody i terapeutka, prowadząca studio Alternative Limb Project. Jej projekty świecą triumfy na okładkach magazynów mody i światowych targach technologii. Nazywana „ekspertką od protetyki w wersji glamour”, wykonuje dzieła sztuki z wbudowanymi głośnikami, nogi koronkowo-kryształowe, czy egzemplarze łączące orient i styl wiktoriański. Wszystko jest dopasowane do indywidualnych upodobań właściciela. [1]

<img  scr="https://stylowamoda.pl/osobista-stylistka-warszawa.jpg" alt="Zakupy-ze-stylistką-przegląd-szafy-analiza-kolorystyczna-kreowanie-wizerunku-warszawa-olsztyn-trójmiasto-poznań"/>

Mam refleksję nad włączeniem w te rozważania innowacyjnych manekinów. One reprezentują nasze ciało, są nośnikiem do zaprezentowania stylu i pokazują w pewien sposób futurologiczne podejście nie tylko na temat prezentowania ubrań, ale przedstawiania nas jako ludzi przyszłości. W branży wspomina się o „ludzkich manekinach”. Manekiny idummy[2] zaprojektował emerytowany nauczyciel Allan Chan po zakończeniu kariery na Uniwersytecie w Honkongu. Twory te można skalować w dowolnych kierunkach, a zatem zmieniać proporcje sylwetki z perfekcyjnych na rzeczywiste. Dzięki temu dokonuje się symulacji rozmiarów konfekcji i zmian poszczególnych części ciała. To oznacza, że można sprawdzić jak ten sam fason ubrania będzie wyglądał na różnych rozmiarach i proporcjach sylwetki, a wszystko to jest sterowane za pomocą tabletu. Czy równie nowoczesne podejście mamy do nas samych?

<img  scr="https://stylowamoda.pl/osobista-stylistka-warszawa.jpg" alt="Zakupy-ze-stylistką-przegląd-szafy-analiza-kolorystyczna-kreowanie-wizerunku-warszawa-olsztyn-trójmiasto-poznań"/>

Niezależnie od tego jak wygląda twoje ciało, gdy zabraknie tego wewnętrznego ognia i mądrości, ciepła, błysku w oku, nic ci go nie doda nawet ubranie.  Nie pomoże też tunel w uchu, ani dziara między łopatkami. Nie uratuje tego ekstrawagancka proteza. Bycie oryginalnym to tylko część prawdy  o modzie. Wszyscy dobrze wiemy, że szata zdobi człowieka, pod warunkiem, że i wnętrze go ubiera.

 [1] http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,80530,19359323,proteza-w-wersji-glamour-od-nogi-stereo-z-wbudowanymi-glosnikami.html?disableRedirects=true

[2] http://fashionbusiness.pl/sprostac-wyzwaniom-przyszlosci/ z dn. 11.01.2019 r.

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący

Dołącz do zainspirowanych czytelników i pobierz bezpłatnie ebook w formacie pdf lub epub "Styl - sztuka pięknego wizerunku". Zobacz dlaczego cenią go nawet eksperci z branży mody. Zyskaj więcej stylowych porad i wartościowej wiedzy, dzięki którym podrasujesz swój indywidualny styl.

EBOOK W PREZENCIE

EBOOK W PREZENCIE