Jak wybrać ponadczasową torebkę? Osobista stylistka radzi - Stylowa Moda

Jak wybrać ponadczasową torebkę? Osobista stylistka radzi

Styl
Izabela Jabłonowska
1 Komentarz

Ponadczasowy wygląd torebki należy do składowych stylowej garderoby. Szczególnie w przypadku, gdy torbę eksploatujemy kilka lat. Wtedy liczy się każdy detal. W wywiadzie z projektantką – Marią Nowińską przeczytasz czym się kierować w wyborze.

Uniwersalny fason i kolor będą dobrze komponować się różnymi stylami, podkreślając nasz charakter. Gdyby ktoś zapytał czy mam więcej frajdy oglądając piękne buty czy torebki, miałabym nie lada zagwostkę. W torebkach nosimy część swojego życiowego bagażu, nie tylko w formie przedmiotów, ale również w postaci sentymentalnych pamiątek. O tym jak szukać funkcjonalnej torby wielozadaniowej przeczytasz jeszcze tu – KLIK.

Maria Nowińska projektuje i wykonuje torebki: od indywidualnych zamówień i niepowtarzalnych modeli, poprzez krótkie serie, na współpracy z prężnymi firmami galanteryjnymi kończąc. „Torebki są moją pasją i sposobem na życie” – mówi o sobie projektantka.

Jakie fasony  i kolory torebek zawsze będą w modzie?

Konsultacja indywidualna online

Ponadczasowy fason torebki? Klasyka np. w wydaniu Hermesowskim: Kelly Bag, która stała się ikoną mody od czasu, kiedy Grace Kelly pojawiła się na okładce magazynu „Life” w 1956r. ukrywając pod torebką zaokrąglenia przyszłej mamy. Klasyczny kształt kuferka, od lat niezmieniona stylistyka, nienaruszona nawet przez genialnego Jean Paul Gaultiera (głównego projektanta domu mody Hermes). Klasyka jakiej możemy się uczyć pochodzi również od mistrzów weneckich tworzących w małych zakładach rzemieślniczych wokół Placu Św. Marka. Geometryczne bryły, proste formy, bez zbędnych dodatków i udziwnień. Służą latami, nie zachwycają przesadnie, ale też nie nudzą się i pasują do wielu strojów. Mężczyźni we Włoszech uważają, że Signora nie powinna wychodzić z domu bez torebki. Ponadczasowe pozostają dodatkowo torby w stylu uniwersalnej sportowej elegancji (np. styl Donny Karan), zazwyczaj w stonowanych kolorach, ale w akcesoriach możemy poszaleć z kolorami: soczysto czerwona torebka może być elegancka.

Czym się w takim razie kierować?

Przy wyborze torebki należy kierować się intuicją i polotem: nie operować 3 sztandarowymi kolorami (czarnym, czerwonym, brązowym), nie koncentrować się na markach, lecz fasonach. Dozwolone są wszelkie kolory, nawet biały przestał być zarezerwowany wyłącznie dla letnich modeli i śmiało wkracza zimą. Od pastelowych, pudrowych odcieni po nasycone barwy; od małych torebeczek na wieczór po torby oversize na co dzień.

A torebka w formie małego dzieła sztuki?

Oczywiście torebka jest pewnego rodzaju etui na inne przedmioty, ma pomieścić mikroświat każdej kobiety, ale tam, gdzie kończy się funkcjonalizm i spojrzenie czysto praktyczne, zaczyna się moda. Moda lubi efekt zaskoczenia, może zaskakiwać niecodziennym połączeniem kolorów (np. czerwony z różem a’ la Valentino), zaburzonymi proporcjami, zabawą z konwencjami i konstrukcją (np. torba w torbie, z małej torebki można zrobić wielką torbę itp.). Warto podkreślić swój indywidualny styl akcesoriami i torebka będzie idealnym sposobem na uzyskanie takiego efektu.

Gdy kupujemy torbę od projektanta, jest to często inwestycja. Na co zwrócić uwagę by torebka ładnie się patynowała i była wciąż aktualna?

Z praktycznego punktu widzenia w torbie ważna jest konstrukcja i skóra. Pewne niedociągnięcia konstrukcyjne są zauważalne od razu, np. torba się zapada lub nienaturalnie marszczy. Takie wady – nierzadko ukryte – będą się z czasem pogłębiać, ponieważ skóra zmięknie, wyciągnie się, stanie się bardziej delikatna. Warto zwrócić uwagę na tę naturalną cechę skóry: z czasem staje się bardziej miękka i lejąca. Dlatego na pierwszy rzut oka wyglądająca jak twarda bryła torebka, może przybrać idealną formę po kilkakrotnym użytkowaniu. Lubię miękkie, mięsiste skóry typu tapicerskiego np. z groszkowaną fakturą. Torebki wykonane z takich skór nosi się latami. Inaczej delikatne worki wykonane z odzieżowych, miękkich skór lub torebki ze skór z włosem, które szybko się wycierają.  Torebki, które ładnie się starzeją, to takie, których skóra wyciera się delikatnie i równomiernie, nie rysuje się, nie „pije” wody pozostawiając plamy.  Nie polecam również torebek z dużą ilością okuć. Po pierwsze są ciężkie i mogą zahaczać o ubranie, po drugie szybko się opatrzą, mogą porysować i zniszczyć. Inna sprawa, że okucie może „zrobić” torebkę, np. fantazyjna klamra, oryginalny brelok.

Fragment książki „Ubierz się w uśmiech” Izabeli Jabłonowskiej (WAB 2010).

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący

Dołącz do zainspirowanych czytelników i pobierz bezpłatnie ebook w formacie pdf lub epub "Styl - sztuka pięknego wizerunku". Zobacz dlaczego cenią go nawet eksperci z branży mody. Zyskaj więcej stylowych porad i wartościowej wiedzy, dzięki którym podrasujesz swój indywidualny styl.

EBOOK W PREZENCIE

EBOOK W PREZENCIE