Zaczaruję świat – wywiad z Łucją Wojtalą - Stylowa Moda

Zaczaruję świat – wywiad z Łucją Wojtalą

Styl
Izabela Jabłonowska
0 Komentarzy

O miłości do dzianiny i kolorów, przyjemnych momentach tworzenia oraz prestiżowych osiągnięciach rozmowa z projektantką mody – Łucją Wojtalą.

Udało Ci się zdobyć wiele prestiżowych nagród, czy możesz o nich opowiedzieć?

Miałam dużo szczęścia. Przy tworzeniu kolekcji nie zastanawiałam się nad braniem udziału w konkursach i pokazach. Zrozumiałam później, że jest to doskonała forma promocji, wiec starałam się wykorzystywać każdą okazję zaprezentowania swoich projektów. Jako pierwsza Polka dostałam się do finału prestiżowego konkursu dla projektantów International Talent Support we Włoszech, gdzie zostałam wyróżniona i otrzymałam możliwość odbycia stażu u Johna Galliano w Paryżu. Dużym sukcesem było dla mnie również wyróżnienie mojej kolekcji i zaprezentowanie jej na wybiegu w Wiedniu, Berlinie oraz Dusseldorfie. Zostałam również nagrodzona wieloma wyróżnieniami na konkursach w Polsce.

Twoje kolekcje są bajecznie kolorowe i wesołe, dla jakich osób je tworzysz?

Projektuje ubrania dla osób chcących oderwać się od szarej rzeczywistości, traktujących modę trochę z przymrużeniem oka i poczuciem humoru, chcących wyglądać wyjątkowo, nie tylko na specjalnych okazjach.

W projektach występuje sporo dzianin. Jakie materiały jeszcze wykorzystujesz?

Bardzo lubię dzianinę, wyspecjalizowałam się w jej projektowaniu, a możliwość jej tworzenia, daje mi szansę przygotowania kolekcji w całości według własnego pomysłu i według własnej kolorystyki. Stworzenie kolekcji tylko z dzianiny jest dla mnie przeniesieniem się do świata, w którym mam wpływ na każdy detal bez ograniczeń, a swoich decyzji nie muszę zmieniać i podporządkowywać wymaganiom stawianym przez tkaninę. Spowodowało to, że staram się zastępować wszystkie materiały właśnie dzianiną, dzięki temu mam wpływ na jej wygląd, strukturę i kolor. Dlatego w moich kolekcjach bardzo rzadko znajduje się inny materiał, jeśli już decyduję się na takie rozwiązanie, to jest to niewielki szczegół, jak np. skórzany pasek.

wojtala 1

łucja wojtala

Foto:  Marek Makowski. Archiwum projektantki. MQ Vienna Fashion Week.

Jaka jest kobieta, którą kreujesz?

Pełna życia i próbująca przemycić trochę swojej fantazji do rzeczywistości, spowodować, że ludzie dookoła poczują radość wypływającą z przebywania z taką kobietą.

Co Cię najbardziej cieszy?

W dzianinie niczego nie można dokładnie zaplanować, zawsze pojawia się coś nowego, coś czego nie przewidziałam wcześniej. I to często jest nowym etapem w tworzeniu kolekcji, nową jakością, którą należy wykorzystać. Jest to chyba najprzyjemniejszym momentem w tworzeniu, nowe sytuacje, które należy zaadoptować i dopasować do swoich potrzeb. To one napędzają do dalszej pracy.

Częste podróże na pewno sprzyjają w znajdowaniu inspiracji, gdzie jeszcze się posiłkujesz w nowe pomysły?

Częste podróże są moją siłą napędową, wtedy mam czas na zastanowienie się i poukładanie wszystkiego w głowie. Pozwalają mi również na nabranie dystansu do swojej pracy. Lubię też obserwować spotkanych przypadkowo na chodniku ludzi, czasem nie mogę oderwać wzroku od tłumu, gdzie każdy jest indywidualnością na swój własny sposób i to jest bardzo inspirujące.

Czy oprócz odzieży projektujesz coś jeszcze?

Do każdej kolekcji przygotowuję buty ozdobione dzianiną, jako dopełnienie jej, co sprawia, że kolekcja wygląda bardziej bajkowo. Staram się, aby kolekcja była spójna kolorystycznie, więc dbam o takie detale. W ostatniej kolekcji podjęłam także próbę zaprojektowania toreb.

wojtala 3

wojtala 4

Jak dobierać dodatki nadające strojowi indywidualny rys?

Nie należy dobierać dodatków zbyt precyzyjnie, proponuję trochę szaleństwa w takich szczegółach, które nie wpływają aż tak znacząco na nasz wygląd, a jednak dodają uroku. Takie akcesoria powinny być bardziej awangardowe, dobrze jest wprowadzić trochę improwizacji i spróbować połączeń na zasadzie kontrastów, można zacząć ostrożnie, eksperymentem na zasadzie koloru, i jeśli poczujemy się pewniej spróbować bardziej odważnych połączeń.

Życzę Ci wielu pięknych, kolorowych inspiracji.

Dziękuję.

Ten wywiad przeprowadziłam ponad 10 lat temu dla portalu We-dwoje, gdzie byłam redaktorką działu mody. Jest to zapis krótkiej rozmowy, a w życiu zawodowym projektantki zaszło wiele zmian. Jednak pasja do mody jest ponadczasowa, dlatego chciałam uratować ten materiał od zapomnienia. Może znajdziesz w nim coś wartościowego i inspirującego. Jak zawsze trzymam kciuki za Twój styl i zapraszam do lektury!

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący

Dołącz do zainspirowanych czytelników i pobierz bezpłatnie ebook w formacie pdf lub epub "Styl - sztuka pięknego wizerunku". Zobacz dlaczego cenią go nawet eksperci z branży mody. Zyskaj więcej stylowych porad i wartościowej wiedzy, dzięki którym podrasujesz swój indywidualny styl.

EBOOK W PREZENCIE

EBOOK W PREZENCIE