Zielona strona szafy to ogólnopolski program budujący świadomość postaw etycznych w modzie. Moją misją jest by pomagając wyglądać pięknie, zmieniać świat na lepsze. Czeka na Ciebie wyjątkowa sesja zdjęciowa inspirowana słynnymi obrazami wielkich malarzy i sporo porad odnośnie odpowiedzialnej mody. Zapraszam!
Świadomość ekologicznej mody w Polsce nadal rośnie. Odpowiedzialne spoglądanie w przyszłość pomaga zrozumieć, że to, co kupujemy naprawdę zmienia świat. Jesteśmy częścią natury, powinniśmy żyć z nią w symbiozie. Slow fashion w dzisiejszych czasach to dwa różne nurty. Pierwszy stanowi prawdziwą rewolucję w świecie mody, a drugi jest niestety jedynie marketingowym chwytem, którym firmy posługują się by zdobyć mniej świadomych klientów. „Green washing” to nazwa tego powszechnie występującego zjawiska. Dlatego warto się uczyć, jak być świadomym konsumentem, bo na naiwności tracimy nie tylko my, ale również otaczający nas świat.
W DUCHU SLOW FASHION
Program „Zielona strona szafy” nie skupia się na tym, co robimy źle, chociaż problemów nad którymi należy pracować jest mnóstwo. Stawiamy na inspirację, optymizm, proponowanie alternatywnych rozwiązań, pokazanie, że można wyglądać pięknie dzięki modowym etycznym wyborom.
Stylowy voucher na spotkanie ze stylistkąCelem programu „Zielona strona szafy” jest zachęcanie Polaków do świadomych wyborów konsumenckich – poszanowania praw zwierząt i ludzi, odpowiedzialnego wykorzystania zasobów ziemi, promowania polskiego rzemiosła i artystów wykonujących ręcznie unikalne produkty, dbania o ubrania i dodatki, które mamy, a także pokazanie, że można wyglądać fajnie mając czyste sumienie. To obrazuje wyjątkowe podejście do kwestii mody.
SLOW FASHION W PRAKTYCE
Pomysł na autorski projekt „Zielona strona szafy” pojawił się w 2009 roku. Podczas pisania książki „Ubierz się w uśmiech” – pierwszego poradnika o modzie, napisanego przez polską stylistkę i wydanego pod patronatem Szkoły Stylu (W.A.B. 2010). Rozdział „Recykling w szafie” cieszył się ogromnym zainteresowaniem czytelników i portali o tematyce proekologicznej. Dzięki bogatemu doświadczeniu podczas pracy z klientami indywidualnymi stworzyliśmy unikalny program związany z przeglądem szafy i zakupami z profesjonalistką, budując ekologiczną postawę odpowiedzialności wobec wykorzystywania zasobów ziemi w celu produkcji odzieży i dodatków. Od 2011 roku projekt ”Zielona strona szafy” jest realizowany przy każdej usłudze indywidualnej i podczas warsztatów tematycznych oraz szkoleń dotyczących stylu.
Oprócz informowania, staramy się realnie wpływać na postawy ludzi i inspirować ich do małych codziennych działań, które każdy z nich może łatwo dokonywać dbając o swój wizerunek.
Projektanci o akcji „Zielona strona szafy”
Nurt Trashion jest mi bardzo bliski także wizualnie, nie tylko ideologicznie. Sfatygowany, przetarty materiał jest bardziej interesujący, wzbogaca kostium, nadaje mu duszę – Katarzyna Konieczka.
Dzisiejszy rynek gwarantuje nam dostęp do szerokiej gamy ubrań modnych, a zarazem ekologicznych. Dlatego uważam, że teraz, możemy w prosty sposób połączyć to, co modne z tym, co ekologiczne, a przy tym wszystkim wyglądać zachwycająco. Odpowiedzialne wybory w modzie to przede wszystkim świadomość tego, że nasze ciało zasługuje na to, żeby ubierać je w materiały dla niego przyjazne. Takie, które nie będą powodowały uczucia dyskomfortu. A dobrze ubrana kobieta, to szczęśliwa kobieta – Yuliya Babich.
Ubranie przyjazne środowisku oznacza nie tylko jego biodegradowalność, chodzi również o jego trwałość, która zapewni, że nie prędko stanie się bezwartościowym odpadem – Viola Spiechowicz.
5 zasad programu „Zielona strona szafy”
- Styl ponad trendy
Pogoń za błyskawicznie zmieniającymi się trendami może zmącić spokój ducha. Nie zapewni nam też dobrego stylu. Klasę w kreowaniu swojego wizerunku możemy wykazać tylko wtedy, jeśli strój będzie pasował do naszej urody. Powinniśmy więc skupić się na kreowaniu swojego własnego stylu. Unikalne rzeczy pomogą nam go zbudować, a przy tym nie muszą kosztować fortuny. Lokalni artyści, rzemieślnicy, robią ciekawe i dobre jakościowo produkty. W internecie można łatwo i szybko znaleźć najbardziej przypadających nam do gustu twórców. Zrównoważona moda może wyglądać naprawdę pięknie. Jeśli w czymś dobrze wyglądamy, to taki strój powinniśmy eksploatować wiele razy. W pewien sposób ekologiczną może być biżuteria rodowa czy dodatki kupione w antykach. Jest wiele oryginalnych sposobów by wyglądać szykownie i tworzyć niepowtarzalny styl. W dzisiejszych czasach to unikatowość produktu lub jego ręczne wykonanie z pasją jest prawdziwym luksusem.
Pomysł na sesję, produkcja i stylizacja: Izabela Jabłonowska/ Zdjęcia: Renata Orlińska/ Makijaż: Dorota Mańkowska
suknia z łupin pistacji – Barbara Cały
buty – Maccioni – szycie ręczne, polska produkcja, firma z rodzinnymi tradycjami
kolczyki – Fanny&Franz – biżuteria wykonana z zegarków z recyklingu (zegarków po mojej babci) przez Wiolę Kurtok
Inspiracja: Dziewczyna czytająca książkę – Jean-Honoré Fragonard
- Mniej znaczy więcej
Uczenie się sztuki minimalizmu w budowaniu swojego stylu i tworzeniu funkcjonalnej garderoby to wyzwanie. Jednak warto je podjąć, ponieważ mniej często znaczy więcej. Jedna zachwycająca broszka może cieszyć oko przez całe życie w odróżnieniu od kilku słabej jakości produktów. Ubrania dobrej jakości służą zdecydowanie dłużej. Program „Zielona strona szafy” to estetyczna opozycja wobec kaprysów konsumpcjonizmu. Powinniśmy nauczyć się mniej wyrzucać, a bardziej szanować to co mamy, ale też uczyć się segregowania i przerabiania odzieży oraz dodatków. Przy sezonowym przeglądzie garderoby możemy podzielić odzież na grupy- to co zostaje, do naprawienia/przerobienia oraz do oddania. To, co pozostaje zbędne, ale nadaje się do noszenia można nie tylko włożyć do kontenerów podpisanych Unicef czy Caritas, ale także zawieźć do Domów Dziecka lub placówek opiekuńczych, zrobić przyjęcie w stylu SWAP PARTY i wymienić się ubraniami z koleżankami. Nawet zdefasonowane rzeczy można jeszcze uratować i dać im drugie lub trzecie życie. Wystarczy popytać w okolicy, a okaże się, że można je np. oddać ośrodkom kultury, gdzie są zajęcia z szycia i projektowania dla dzieci i dorosłych (kursanci mogą je ciąć i przerabiać). Czasem oddanie rzeczy dalej można oznaczać ucieczkę od odpowiedzialności, dlatego jeśli jest taka możliwość to dowiedzmy się co dana organizacja zrobi z ubraniami w dalszej kolejności. Na tej podstawie podejmiemy właściwą dla sumienia i środowiska decyzję.
sukienka w zające z bawełny organicznej z dodatkowym oznaczeniem Fair Trade – People Tree
chusta – Hermès vintage, własność stylistki
buty – Maccioni – szycie ręczne, polska produkcja, firma z rodzinnymi tradycjami
oryginalny kosz afrykański wyplatany ręcznie z trawy morskiej i polski kosz wiklinowy – własność stylistki
Inspiracja: Pomarańczarka – Aleksander Gierymski
- Kupuj z głową
Ważny argument przy wyborze surowców i metod ich produkcji, to nasze zdrowie. Nowoczesne tkaniny eko to m. in. bawełna organiczna z certyfikatem, konopie, len, bambus, ramia, a nawet przetworzony poliester, do wykorzystania dalej od ciała w formie dodatków. Zawsze możemy sprawdzić czy odzież została wykonana przy zmniejszonym użyciu energii lub wody, poinformuje nas o tym znaczek na metce. Wielu producentów ekologicznej odzieży bardzo przykłada uwagę do odpowiednich detali. Takimi sposobami wykończenia czy ozdobienia strojów mogą być drewniane guziki albo guziki wykonane z muszli czy z łupin orzechów. W przypadku farbowania możemy zwrócić uwagę czy stosuje się barwniki syntetyczne czy naturalne. Jeśli już stosuje się barwniki syntetyczne, to powinny być tak dobieranie by mieć jak najmniejszy wpływ na środowisko oraz na nasze ciało. Najlepsze barwniki są naturalne, jednak projektantom nie zawsze udaje uzyskać się pożądany efekt, bo takie barwniki nie pozwalają zafarbować niektórych intensywnych odcieni, takich jak np. pomarańcz. Każdy z nas może propagować rodzime rzemiosło i artystów tworzących ręcznie unikalne produkty, dbając w ten sposób dziedzictwo kulturowe Polski! Dodatkowo istnieją jeszcze inne drzwi – ubrania etyczne można znaleźć nawet jako dodatkowe linie w „sieciówkach”. Często stanowią one niemały procent kolekcji – od bielizny po odzież wierzchnią. Wystarczy uważnie przyjrzeć się metce albo zapytać się sprzedawcy, który produkt jest bardziej wartościowy od strony moralnej. Pokazujemy wtedy producentom jaki produkt wolimy.
sukienka z zawleczek od puszek – Barbara Cały
buty – Maccioni – szycie ręczne, polska produkcja, firma z rodzinnymi tradycjami
drewniana torebka z materiałów z odzysku – Karolina Bytnar/ Kolokaina
biżuteria wykonana z zegarków z recyklingu (zegarków po mojej babci) przez Wiolę Kurtok – Fanny&Franz
Inspiracja: Portret Adele Bloch-Bauer – Gustav Klimt
- Dbaj o to, co masz i ciesz się tym
Zatraciliśmy umiejętność dbania o rzeczy, by cieszyły nas dłużej. Może zbyt łatwo wyrzucamy towary, bo nie kupiliśmy ich z myślą o jakości. Dobry krawiec w okolicy czy zdolny szewc to prawdziwy skarb. Wiele z tego co posiadamy, można przywrócić do łask i do porządku, jeśli poświęcimy temu odpowiednią uwagę. Dodatkowym atutem jest oszczędność dla portfela, bo nowa para obcasów z robocizną jest tańsza niż nowa para butów. W naszych społecznościach wciąż pracuje wielu dobrych czapkarzy, modystki, krawcowe. Warto ich odszukać.
Co jeśli jednak odzież nie może nam dłużej służyć w takim stanie w jakim była? Wspaniałym sposobem na dbanie o zieloną stronę naszej szafy jest recykling. Ubrania i dodatki mogą pochodzić przecież z twórczej przeróbki odzieży używanej albo naszej własnej. Możemy wyszperać ubrania lub rzeczy domowego użytku jak zasłony czy obrusy w second-handach, albo skorzystać z materiałów dostępnych w recyklingu, takich jak butelki PET, i poddać je modnemu zabiegowi „trashion”. Słowo to jest neologizmem powstałym z dwóch angielskich słów – trash (śmieć) i fashion (moda). W Polsce coraz popularniejsze stają się warsztaty, na których uczestnicy mogą reanimować przyniesione przez siebie rzeczy. Ciekawe pomysły na przetwarzanie znajdziemy blisko nas i na całym świecie. Śląska projektantka biżuterii – Wiola Kurtok, wkłada całe serce w robieniu nostalgiczej biżuterii ze starych zegarków. Taby Chan z Włoch znana jest z naszyjników wykonanych z pociętych wielobarwnych skarpetek, a projektantka Min-ji Cho tworzy niekonwencjonalne bransoletki, naszyjniki i broszki ze starych gumowych rękawiczek.
Innym sposobem o dbanie o środowisko jest estetyka vintage. Wyraża się ona między innymi wciąż nie gasnącym zainteresowaniem kultowymi egzemplarzami z kolekcji renomowanych projektantów sprzed dekad.
suknia z metalowymi elementami od podgrzewaczy – Barbara Cały
buty – Maccioni – szycie ręczne, polska produkcja, firma z rodzinnymi tradycjami
pierścionek – Fanny&Franz – biżuteria wykonana z zegarków z recyklingu (zegarków po mojej babci) przez Wiolę Kurtok
drewniana torebka z materiałów z odzysku – Karolina Bytnar/ Kolokaina
Inspiracja: |Śniadanie na trawie – Édouard Manet
- Patrz dalej niż na czubek swojego nosa
Konfekcyjne firmy proponujące ekologiczną odzież dorównały jakością i estetyką tradycyjnym markom. Eko odzież bywa droższa od tradycyjnej, jeśli jednak uwzględnimy fakt, że kiepskiej jakości odzież nie zawsze wytrzymuje nawet pierwsze pranie, to popatrzymy na cenę z zupełnie innej perspektywy. Jednak wartościowe wybory, podczas kupowania ubrań i akcesoriów mody, to te przemyślane pod wieloma względami. Eko moda to alternatywa, ponieważ zyskujemy towary bezpieczne dla naszego zdrowia, wygodne, wytrzymałe i dodatkowo, jeśli tylko trochę się rozejrzymy na rynku – naprawdę oryginalne. Poszanowanie praw ludzi to również kwestia priorytetów. Znaki „fair trade” mogą nam bardzo pomóc w robieniu mądrych zakupów. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie (FKO) jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie. Działając od 2002 r. – przez wiele lat jako program tematyczny Polskiej Zielonej Sieci – a obecnie jako odrębna fundacja, FKO konsekwentnie poddaje refleksji nawyki konsumenckie polskiego społeczeństwa po to, by świat, w którym żyjemy stawał się czystszy, bardziej sprawiedliwy i lepszy – KLIK. Fundacja ta stworzyła Eko Spacerownik, który jest przewodnikiem po świadomej konsumpcji.
sukienka Lucille ze 100% bawełny organicznej certyfikowana przez Soil Association, z dodatkowym oznaczeniem Fair Trade – People Tree
buty – Maccioni – szycie ręczne, polska produkcja, firma z rodzinnymi tradycjami
sweter – wełna z odzysku, wykonany przez mamę stylistki
drewniana torebka z materiałów z odzysku – Karolina Bytnar/Kolokaina
Inspiracja: Mona Lisa – Leonardo da Vinci
Strój i dbanie o wizerunek nie zawsze musi być postrzegane w płytki sposób. Moda dotyka dziś każdego, nawet jeśli chciałby od niej uciec. Codziennie mamy coś na sobie, a ktoś to uszył, zaprojektował, zafarbował, sprowadził. Każdy nasz wybór ma wpływ na otaczający nas świat. Strojem możemy wyrażać szacunek dla innych ludzi, np. ubierając się w sposób odpowiedni do swojego stanowiska i miejsca pracy, dbać o kulturę, rzemieślników i artystów tworzących unikalne i świetne jakościowo produkty, a dokonując przemyślanych wyborów – propagować postawy etyczne w modzie i w naszym życiu. Każdy musi znaleźć swój złoty środek, by jego garderoba odpowiadała jego potrzebom i była funkcjonalna, najlepiej również etyczna. Jak widać eko moda z powodzeniem może zaspokoić nasze potrzeby. Docenianie uroku małych rzeczy pasuje wciąż do ideałów wielu współczesnych ludzi. Zielona strona szafy to zwrot ku lepszej przyszłości dla nas wszystkich, dla ciebie także.
bluzka z bawełny organicznej z oznaczeniami – Handmade i Fair Trade –Komodo/Tessa Patch Work
spódnica – uszyta przez krawca, własność stylistki
medaliony i kolczyki Fanny&Franz – biżuteria wykonana z zegarków z recyklingu przez Wiolę Kurtok
Inspiracja: Babie lato – Józef Chełmoński
#osobistastylistka
Gdy Twoim marzeniem są #usługiosobistejstylistki, #zakupyzestylistką, #przeglądszafy, #analizakolorystyczna lub #stylizacjaonline, #stylistkaonline – sprawdź dostępne propozycje, które przygotowała dla Ciebie #osobistastylistka SKLEP – usługi stylistki.