Moje życie nabrało przestrzeni – wywiad z Anną Długołęcką, projektantką mody - Stylowa Moda

Moje życie nabrało przestrzeni – wywiad z Anną Długołęcką, projektantką mody

Styl
Izabela Jabłonowska
0 Komentarzy

O dziedzinach sztuki, które się przenikają, Afryce, i miłości do sukienki.

W jednym ze swoich liryków piszesz:
a zaczęłam być
odkąd uwolniłam marzenia
i moje życie nabrało przestrzeni

W jakim stopniu projektowanie odzieży spełnia Twoje marzenia, pomaga odczuwać radość z życia i jego głębię?

Sukienka to tylko kropka na końcu zdania. To zdania FORMUOWANIE z myśli, które napływając szarpią mną, nie dając spokoju, jest właśnie czuciem życia. Powstawanie i dochodzenie do nadania formy myśli, a później jej wyrażenie tworzeniem, jest życia odczuwaniem.

Głębia tych odczuć, to ciągle powiększający się wymiar. Nie wiem, i to jest fascynacją, jak to już dawno niewidziane jeszcze czuć. Jak to jeszcze daleko przede mną wyczuwać. I to, co gdzieś wcześniej, nie dawało spać, nazwanym się staje, douzupełnia mnie, tą z wczoraj, inną stając się dziś… Jest radością życia.

Czy podróże do miejsc takich jak Mozambik, Tanzania, Zimbabwe, to zaplanowana droga szukania inspiracji w ludziach, kulturze, odnajdywanie sieci formy i barwy?

Tak. To wystawianie się na pobudzenia, uciekając od siebie już znanej, w stronę tej jeszcze niedopełnionej. Te podróże to takie siebie budowanie, INNE. Mam na myśli wszystko, co jeszcze nie dostrzeżone jest katalizatorem. Porusza. Wystawia do stawiania pytań, a szukanie odpowiedzi staje się kolejnym puzzlem stwarzającym mnie.

<img scr="https://stylowamoda.pl/osobista-stylistka-zakupy-ze-stylistką-olsztyn-warszawa.jpg" alt="Zakupy-ze-stylistką-przegląd-szafy-analiza-kolorystyczna-kreowanie-wizerunku-warszawa-olsztyn-trójmiasto-poznań"/>

Mody przemijają, styl jest wieczny mawiał Laurent. Ty mówisz o projektowanych przez siebie sukienkach, że nie ma tu trendów, nie ma tego, co modne. Czy to pokrewieństwo dusz?

To raczej szacunek do możności, jaką mamy w sobie. Skupiając się na siebie wydobywaniu dochodzimy świadomości własnego sensu. Gdybym brała CUDZE czytaj „już ustalone” czyli modne, nie poczuwałabym siebie, a ponieważ dziś, po pokonaniu pierwszego kroku na drodze budowania “własnej mnie świadomej” wiem, jaką ogromną siłę i potencjał mam w każdym sobie samym. Żal jest tracić czas na podążanie za czymś, co już jest skończone, czytaj “nadchodzące trendy”.

Jak fascynacja RPA wpłynęła na Twoją twórczość?

W zestawieniu z nadmiarem w Polsce, braki w Afryce, to dobry początek na zaczęcie tworzenia siebie. Doszłam tam do poczucia, że tak naprawdę zależę od siebie samej. To własną sobą kształtuję moje wartości, jedynym sędzią moje własne sumienie. Żeby przetrwać w wymiarze egzystencji piję i jem – dam radę. Masajowie jedzą raz dziennie, da się. Więc pokonałam strach. Nie zginę. Zawsze gdzieś kukurydza rośnie. Więc spróbuję. Rzucę się we własną drogę świadomego siebie stwarzania. I dzień przed śmiercią zobaczę dokąd udało się mi dotrzeć. Zaeksperymentuję. Tworząc własną skalę własnych odczuć. Dziś czuję, że żyję. Własna. I się nie boję.

<img scr="https://stylowamoda.pl/osobista-stylistka-zakupy-ze-stylistką-olsztyn-warszawa.jpg" alt="Zakupy-ze-stylistką-przegląd-szafy-analiza-kolorystyczna-kreowanie-wizerunku-warszawa-olsztyn-trójmiasto-poznań"/>
Czy poprzez tworzenie sukni opowiadasz historię?

Tworzenie kolejnej sukienki, to kolejny odcinek mojej drogi, kolejne pytania i kolejne odpowiedzi. Kolejna sukienka to kolejna douzupełniona “ja”.

Jakie materiały wykorzystujesz w swoich pracach?

Dużo przeróżnych włóczek, najprostsza forma… To tak, jak droga. Niby prosta, a dochodzenie tworzy nieźle skomplikowane formy, jej formy tworzy niczego sobie labirynt … I trzymanie się, żeby się nie poplątać, nie dać zwieść, rozpoznać, czy to naprawdę “ja”, czy ja naprawdę tego właśnie chcę… Jest docieraniem do świadomości.


Uprawiasz wiele dyscyplin związanych ze sztuką. Między innymi fotografowanie, pisanie wierszy i projektowanie ubioru. Jaka dziedzina gra pierwszoplanową rolę w Twoim życiu?

Nie ma pierwszoplanowej. Jest ostatnia. Sukienka. Wszystko służy wydobyciu myśli, czego użyję zależy od potrzeby chwili. Jest początek. Szarpie. I żeby nie dać się sobie zabić siebie niezrozumieniem, piszę. Wtedy nastaje spokój, a później latam, wydobywając tworzący się obraz i ubieram go w sukienkę.

Kim się czujesz?

Własną.

Z jakiej kolekcji jesteś najbardziej dumna?

Z każdej w sekundę po ukończeniu, bo już dzień po, wydaje się być taka płaska. Ale kocham każdą, bo jest przebywaniem drogi, dowodem, że się staję i jeszcze przy tym żyję.

Co ona znaczy w Twoim życiu?

Że można. Tak, jak się chce. We własnej formie. I znaczy. I trwa. I się nie pruje…

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący

Dołącz do zainspirowanych czytelników i pobierz bezpłatnie ebook w formacie pdf lub epub "Styl - sztuka pięknego wizerunku". Zobacz dlaczego cenią go nawet eksperci z branży mody. Zyskaj więcej stylowych porad i wartościowej wiedzy, dzięki którym podrasujesz swój indywidualny styl.

EBOOK W PREZENCIE

EBOOK W PREZENCIE