#Apaszka - kultowy dodatek - Stylowa Moda

#Apaszka – kultowy dodatek

Styl
Izabela Jabłonowska
3 Komentarzy

Apaszka, rodzaj kwadratowej chusty, najczęściej składanej w trójkąt i zakładanej na szyi – to synonim ponadczasowej elegancji. Luksusowe marzenie, które każda kobieta może, a nawet powinna spełnić…

Znaczenie słowa #apaszka

Nazwa ma interesujące pochodzenie. Na początku #apaszka była charakterystycznym akcentem w stroju apasza, to znaczy ulicznego chuligana. Na tej podstawie widać jaką nobilitację uzyskał kawałek materiału, którym tak chętnie się przyozdabiamy.

Jako odmianę apaszki uznaje się fular, gawroszkę i bandytkę. Fular to cienka tkanina jedwabna, drukowana lub we wzory. Obecnie fular traktowany jest często, jako dodatek zbyt wyszukany. Zanim materiał był dostępny w Europie, sprowadzano go z Dalekiego Wschodu. Gawroszka, najczęściej ręcznie malowana, swą nazwę wzięła od Gavroche’a, ulicznika z Nędzników Victora Hugo.

Konsultacja indywidualna online

Historia apaszki

#Apaszka w drugiej połowie XIX wieku przyjęła się, jako element garderoby chętnie wykorzystywany przez paryskich robotników. W latach dwudziestych XX wieku stała się niezwykle popularnym dodatkiem w sportowym stroju kobiecym.

Znane kobiety w apaszkach

#Apaszka to znacznie więcej niż chustka na szyję. Ze względu na swoją niezwykle użyteczną oraz modną funkcję jest kochana i wykorzystywana przez wiele znanych osób. Znane Polki, które pokochały apaszkę to – Agnieszka Osiecka, Hanna Suchocka, Michalina Wisłocka, Anna Jantar i Beata Tyszkiewicz. Ten dodatek należy również do wizerunku Jackie Kennedy Onassis, Grace Kelly, królowej Elżbiety II, Sharon Stone, Audrey Hepburn i Madonny.

#Apaszka wystąpiła, jako drugoplanowy bohater w kilku znanych filmach! Pojawiła się, jako ozdoba na kapeluszu Audrey Hepburn, w niezapomnianym „Śniadaniu u Tiffany՚ego” i gawroszka ciasno związana na szyi w „Rzymskich wakacjach”, bandana na Sarze Jessice Parker w „Seksie w wielkim mieście”, kajdanki Sharon Stone w „Nagim instynkcie”, top Madonny w „Rejsie w nieznane”. Co więcej została utrwalona na znaczku pocztowym z 1950 r. zdobiąc szyję Królowej Elżbiety II. Godnym wzorem w naśladowaniu sposobu noszenia apaszki jest Jackie Onassis. #Apaszka była nie tylko sposobem na schowanie się przed ciekawskimi gapiami, ale jedną z charakterystycznych ozdób tej ikony stylu. Noszona na głowie z wiązaniem na szyi, była i jest chętnie kopiowana przez kobiety na całym świecie. Beata Tyszkiewicz nosi apaszkę elegancko jak dama, w formie złożonej, jako związany trójkąt lub luźno zrolowanej i zawiązanej na supełek. Michalina Wisłocka, autorka głośnej „Sztuki kochania”, ozdabiała apaszką włosy jak szeroką opaską lub w wersji bardziej rozłożonej związywała z tyłu głowy nad karkiem.


Sukienka: Max Mara
Apaszka: Hermès vintage
Kapelusz: Loevenich
Buty: Prodotto
Torebka: Paparazzi
Zegarek: Michael Kors
Kolczyki: Apart

Rodzaje – kroje, materiały, wzory

Apaszki wykonuje się z różnych materiałów. Najpopularniejsze i tańsze wersje to bawełna, wiskoza oraz poliester. Najpiękniejsze, ale również droższe chusty, to modele wykonane z jedwabiu, szyfonu lub kaszmiru, ręcznie rolowane i podszywane.

Jedwabna #apaszka

Jedwabna #apaszka ma także dwie fantastyczne zalety. Po pierwsze, każdy dotyk tego materiału to przyjemne wrażenie luksusu. Po drugie słynie z wyjątkowych właściwości – w czasie upału daje wrażenie chłodu, zaś w zimne pełni funkcję ochronną.

W apaszkach zachwycają najbardziej techniki ich ozdabiania. Na rynku są dostępne apaszki rysowane i malowane. Do tego możemy zdobyć pierścienie lub klamry służące do spinania, przytrzymywania i upiększania naszych ulubionych fasonów. Pierścienie do apaszek wykonuje się z metali, drewna, kamienia i plastiku. Dzięki temu apaszki mogą być wspaniałym odpowiednikiem biżuterii, a nawet ją zastępować. Za pomocą wzorów i intrygujących kolorów ożywiają wizerunek, skupiając uwagę na twarzy. Potrafią także przełamać nudną kolorystykę stroju. Najczęstsze motywy pojawiające się na apaszkach to kwiaty, monogramy, wzory hippiczne, abstrakcyjne, zwierzęce i geometryczne. Czasami zdobi je też koronka lub frędzle. Dobrze dobrany kolor apaszki podkreśli urodę noszącej go osoby i stroju.

Ciekawostki

 Niekwestionowanym królem apaszki pozostaje Hermes. Złożyły się na to trzy kwestie – wykonanie, reputacja i ceny. Ta słynna #apaszka jest „kwintesencją jedwabnej apaszki”. Najbardziej pożądana przez kobiety, jako symbol jakości i stylu, o czym świadczy fakt, że jest ona sprzedawana na świecie co 25 sekund! Kiedyś nawet Hermes złożył specjalny serwis „J’aime mon carre”, oznacza to tyle, co „kocham mój szal”. Strona jednak nie przetrwała próby czasu.

#Apaszka jest tu wykorzystana na wszelkie możliwe sposoby, warto więc podpatrzeć nowe pomysły noszenia tego dodatku. Ciekawostką jest, że sam Thierry Hermes był początkowo rymarzem, a pierwszą jedwabną apaszkę jego firma wyprodukowała dopiero w 1937 roku, czyli sto lat po jej założeniu. Jak podaje Bernhard Roetzel – podobno fakt, że kobiety szaleją za apaszkami Hermesa, opiera się na „prestiżu porównywalnym do posiadania rolls-royce’a”.

Inne apaszki godne szczerych westchnień to Gucci, Ferragamo, Dior, Burberry, Missoni i Pucci. Polskie apaszki, na które warto zwrócić uwagę to np. perełki wykonane przez artystów z Milanówka. Być może trochę nie doceniamy naszych rodzimych twórców i warto się rozejrzeć za apaszką MADE IN POLAND. 

Inne wpisy z apaszką jako tematem przewodnim odnajdziesz tu:

Jak nosić chustę i apaszkęKLIK

Osobowość stylu – KLASYCZNA – KLIK

Jedwab ręcznie malowany – KLIK

Stylowy znak rozpoznawczy KLIK

#osobistastylistka i #zakupyzestylistką

Gdy Twoim marzeniem są #usługiosobistejstylistki, #zakupyzestylistką, #przeglądszafy, #analizakolorystyczna lub #stylizacjaonline, #stylistkaonline – sprawdź dostępne propozycje, które przygotowała dla Ciebie #osobistastylistka SKLEP – usługi stylistki.

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący

Dołącz do zainspirowanych czytelników i pobierz bezpłatnie ebook w formacie pdf lub epub "Styl - sztuka pięknego wizerunku". Zobacz dlaczego cenią go nawet eksperci z branży mody. Zyskaj więcej stylowych porad i wartościowej wiedzy, dzięki którym podrasujesz swój indywidualny styl.

EBOOK W PREZENCIE

EBOOK W PREZENCIE