Kultowa kratka - vichy/ gingham. Osobista stylistka - inspiracje - Stylowa Moda

Kultowa kratka – vichy/ gingham. Osobista stylistka – inspiracje

Styl
Izabela Jabłonowska
1 Komentarz

Po co wyciągać filozofów do rozmowy, gdy można by eksplorować ich stare szafy! Trochę przemyśleń o jednej z najsłynniejszej kratek w modzie i parę pomysłów na jej wykorzystanie.

W kratkę bywa pogoda, może być i Twój humor, cerata na stole. Przeczytałam gdzieś nawet, że człowiek może być w kratkę, choć przyznaję wprost, że wydaje się to dość niedorzeczne i są w języku polskim lepsze słowa na diagnozę zmienności. W sumie, to gdybyśmy byli w kratkę, to może Ci, co chcieliby się bardziej wyróżniać byliby w groszki…

Tworzenie Stylowego Bloga w sposób szczególny skłania mnie do pochylenia się nad klasyką mody i jej historią. Styl poniekąd to gra między naszym charakterem, a wyborami estetycznymi. Nie do końca jasne pomysły na swój wizerunek krystalizują się wtedy, gdy znamy pewne możliwości. Moda, czas, ewolucje… Dziś sprawdzimy, gdzie doprowadzi nas słynna na cały świat kratka.

Bawełniany materiał w kratkę gingham jest tkaniną średniej gęstości o płóciennym splocie, barwioną paskami w obu kierunkach, które tworzą coś w rodzaju wzoru sprawdzającego. Najwyraźniej nazwa jest zniekształceniem starego malajskiego lub indonezyjskiego słowa oznaczającego “paski”. Istnieją inne teorie, ale ta wydaje się dość przekonująca. Występują one obficie na Bali, zarówno w religijnych, jak i świeckich miejscach. Szczególnie w zdecydowanych odcieniach czerni i bieli zdobi posągi oraz filary w świątyniach. Jest spotykany w całej Azji w różnych formach stroju tradycyjnego, np. jako cienki szal noszony przez mężczyzn w Indiach. Tam owy deseń nosi w sobie jakiś tajemniczy rezonans yin / yang. Jednak od wieków używany jest przecież i w zachodnim świecie. Znamy go z sukienek, bluzek, zasłon, obrusów, a nawet kuchennych fartuchów. Pojawia się nawet na meblach i sztućcach. Designerzy podchwytują go bardzo chętnie. Gdyby kratka jako wzór, trochę Cię wciągnęła zapraszam tu – KLIK.

Pakiet oszałamiający (kompleksowo 3 pełne usługi – szafa, zakupy, zestawy)

Gingham pochodzi co najmniej z XVII wieku i jest ewidentnie prosty w produkcji przy użyciu tradycyjnych metod tkackich. Dlaczego więc zwykły wzór tkaniny zasłużył sobie na nadanie mu własnej nazwy? Sądzę, że ten rodzaj kraty jest wizualnym fenomenem!

Ma w sobie coś, co przyciąga wzrok. To energia, która pojawia się, gdy oko skupia się na szeregu punktów przecięcia, a jednocześnie jest liniowym rygorem. Pociągające jest w nim to co powtarzalne, szczególnie intensywny barwnik w punktach przecięcia, potem łagodniejszy, jakby gra między cieniem, a światłem, krzywiznami ciała i ruchem. To rytm wizualny. Taki rodzaj transowej fascynacji. Dlatego właśnie mimo swej prostoty, niesie ze sobą silny estetycznie ładunek, który sprawia, że wzór jest wciąż popularny.

<img scr="https://stylowamoda.pl/olsztyn-osobista-stylistka-zakupy-ze-stylistka-przeglad-szafy.jpg" alt="Zakupy-ze-stylistką-przegląd-szafy-analiza-kolorystyczna-kreowanie-wizerunku-warsztaty-stylu"/>

Wzór szczególnie eksponowany był w latach 50. Chociaż święcił swoje wielkie triumfy już wcześniej. Wystarczy przypomnieć musical z 1939 roku – Czarnoksiężnik z Oz, i co za tym idzie niezapomniany strój Dorotki. W mniejszym stopniu zaistniał za czasów wiktoriańskich, a bliżej naszych czasów zaspakajał artystycznie skinheadów. W tym sensie, z jego skromnym zakresem kolorów i odmian, bawełniany materiał w kratkę jest zawsze z nami, zmienia się bardzo powoli, nabierając znaczenia przez dziesięciolecia.

Tym, co przykuwa moją uwagę, jest sposób, w który kartka vichy doskonale odzwierciedla to, co uważam za proces mody. Sposób, w jaki prosty motyw projektowy staje się wzmożonym przedmiotem twórczej uwagi, podlega falom rozwoju i opracowywania. Zmienia się, rozszerza i zniekształca, aż ostatecznie może ustąpi, a może nas zaleje…Rzucam w przestrzeń retoryczne pytanie – kto to wie?

Przez lata, sezon po sezonie, projektanci kopiują i inspirują się nawzajem. Konkurując, aby rozwinąć podstawową formę w tym, co wydaje się procesem wyciskania z każdej kropli znaczenia. Podstawowa, tradycyjna forma bawełnianego materiału w kratkę po prostu staje się coraz modniejsza. Znalazłam, tak wiele odmian tej kratki, że pozostaję zadziwiona niczym kosmita na planecie Ziemia. Zobaczcie sami:

Giant gingham

Micro gingham– Diagonal gingham

Double gingham

Multi-coloured gingham

Gingham on black

Rectangular gingham

Curved gingham

Patchwork gingham

Collage gingham

Gingham with skulls

Gingham / plaid hybrid

Deconstructed gingham

To zjawisko ma również inne wymiary. Asortyment tkanin jest sukcesywnie poszerzany, podobnie jak asortyment odzieży i innych przedmiotów dekoracyjnych: spodnie, biustonosze, notesy, parasole, pokrowce na laptopa, gorsety, buty… Na różnego rodzaju tkaninach, naturalnych i syntetycznych, drukowanych, a także tkanych. A William Wilde, to specjalista od lateksowej plecionki.

Prowadzi nas to do punktu, w którym tkanina przestaje być w ogóle bawełniana i po prostu staje się historycznym odniesieniem w palecie projektanta! Następnie przechodzi w tło gotowe do odrodzenia się w jakimś momencie, prawdopodobnie gdy pojawia się nowe pokolenie kupujących, którzy w dużej mierze nie są tego nawet świadomi. Podstawowe formy są nadal osiągalne w konwencjonalny sposób, ale jako zjawisko modowe jest uśpione.

<img scr="https://stylowamoda.pl/olsztyn-osobista-stylistka-zakupy-ze-stylistka-przeglad-szafy.jpg" alt="Zakupy-ze-stylistką-przegląd-szafy-analiza-kolorystyczna-kreowanie-wizerunku-warsztaty-stylu"/>

Dla mnie jest to idealny symbol procesu twórczego stosowanego we współczesnej kulturze. Jest również przykładem tempa współczesnego wzornictwa. Tak więc gingham ma znaczenie kontekstowe, które samo w sobie jest dość złożone i powoli się zmienia. Dotyka tematów bogów balijskich, życia na preriach i lat pięćdziesiątych, ale także niesie znaczenie fundamentalne, które obraca się w twórczości artystów z falami mody. I kiedykolwiek powrócą te fale, będą inne, ponieważ mówią konkretnie o wzorcach swoich czasów.

Gingham sprawia, że ​​się aż chce się uśmiechnąć. Jest dla mnie pewnym symbolem i odkryciem, ponieważ na jego przykładzie widać idealnie, że wszystko jest grą społeczną i ekonomiczną. Uśmiecham się również, gdy patrzę na sukienki, z popularnym wzorem. Po co wyciągać filozofów do rozmowy, gdy można by eksplorować ich stare szafy!

Ciekawostka

Ogromną miłością wzór gingham darzyła Brigitte Bardot, która nosiła go niezwykle często. Była tak zagorzałą popularyzatorką „obrusowej” kratki, że odważyła się nosić ją nawet na swoim ślubie.

Jak nosić kratę gingham/vichy?

Kratkę vichy wyróżnia ponadczasowa prostota. Jej niezwykły urok przedkłada się na wielość modnych zastosowań. Idealny układ geometryczny kwadratów równej wielkości daje również łatwość w łączeniu tego rodzaju kratki z innymi wzorami i pozwala uzyskać bardziej ekstrawagancki, albo charakterystyczny wizerunek. Warto pamiętać, że duży kontrast wzoru owej kraty sprawia, że jest to zawsze najbardziej dynamiczny i widoczny element całego zestawu ubraniowego, który będziemy mieli na sobie. Jako modny element stylizacji kratka wygląda wyraziście. Nie jest odpowiednim wzorem na bardzo oficjalne spotkanie, ale większości innych okazji sprawdza się wyśmienicie. Ładnie wygląda w połączeniu z innymi mocnymi kolorami – zielenią, granatem, czerwienią, pomarańczowym czy różem. Jeśli wolisz spokojniejsze rozwiązania dobrym dopełnieniem drobnej kolorowej kratki są ciemniejsze odcienie szarości, jak np. grafit czy biel.

#osobistastylistka i #zakupyzestylistką

Gdy Twoim marzeniem są #usługiosobistejstylistki, #zakupyzestylistką, #przeglądszafy, #analizakolorystyczna lub #stylizacjaonline, #stylistkaonline – sprawdź dostępne propozycje, które przygotowała dla Ciebie #osobistastylistka SKLEP – usługi stylistki.

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący

Dołącz do zainspirowanych czytelników i pobierz bezpłatnie ebook w formacie pdf lub epub "Styl - sztuka pięknego wizerunku". Zobacz dlaczego cenią go nawet eksperci z branży mody. Zyskaj więcej stylowych porad i wartościowej wiedzy, dzięki którym podrasujesz swój indywidualny styl.

EBOOK W PREZENCIE

EBOOK W PREZENCIE