Stylistka mody, osobista stylistka, Twoja stylistka - Stylowa Moda

Stylistka mody, osobista stylistka, Twoja stylistka

Codzienność
Izabela Jabłonowska
1 Komentarz

Przemyślenia po kilkunastu latach pracy w zawodzie stylistki.

Stylistka. To jedno słowo obejmuje znaczeniem wszystkie specjalizacje, które wykonuję: stylista pokazów mody, sesji zdjęciowych i kampanii reklamowych, stylista marki, osobista stylistka, personal shopper, kreator stylu. Dużo jest tych nazw. Osobista stylistka to też stylistka, choć zrozumiały jest jej akcent na słowo osobista. Personal shopper to osoba, która koncentruje się na zakupach z klientami, taki doradca zakupowy. Same nazwy specjalizacji są nowością w naszym języku od około 10 lat, natomiast usługi istniały już wcześniej pod hasłem stylistka. Jedyne co się zmieniło, to ich dostępność. Sytuacja rynkowa jednak szybko weryfikuje najbardziej wytrwałych w zawodzie. Liczy się gruntowna wiedza, elastyczność i doświadczenie. Celowo nie piszę o wrażliwości artystycznej czy umiejętnościach plastycznych na pierwszym miejscu. Bez tego ani rusz, ale bez znajomości zasad kodu ubioru, zarysu historii mody czy wykształcenia kolorystycznego też się nie da.

Osobista stylistka i co dalej?

W swoim portfolio mam jeszcze bycie producentem pokazów mody, redaktorem i redaktorem naczelnym, wykładowcą w wyższej szkole mody. Obserwuję modę i wyciągam z niej wnioski. Jestem również jej użytkownikiem jako zwykły człowiek.

Marzy mi się być kiedyś krytykiem mody. Uważam to za najtrudniejszą specjalizację w branży. By wykonywać taki zawód trzeba nie tylko umieć pisać, ale też znać się na sztuce, kulturze, historii mody i świata. Cały czas bacznie obserwować przemiany społeczne, gospodarcze i polityczne. Na świecie jest tak naprawdę garść osób, których zdanie się liczy. Jednym z ważnych nazwisk jest Suzy Menkes, twarda zawodniczka bezwzględnego ringu projektant – krytyk.

Moje usługi od innych podobnych, odróżnia sposób patrzenia na nie, a przez to ich charakterystyczny sposób wykonywania. Jestem pierwszą w Polsce osobą, która zaczęła mówić o „etykiecie pracy stylisty” i która ukuła ten termin. Dla stylisty czy projektanta człowiek jest zawsze w epicentrum wielkiego wulkanu inspiracji. Wynika z tego ogromna odpowiedzialność związana z kreowaniem rzeczywistości i wpływaniem na tę osobę, pomagania jej. Tutaj potrzebna jest nie tylko wiedza i wyczucie, ale ogromna dawka empatii, umiejętności słuchania i taktownej rozmowy.

Stylistka mody

Poznawanie nowych ludzi jest dla mnie wielką przygodą. Mam nadzieję, że ich inspiruję w takim stopniu, jak oni mnie. W modzie ekscytuje mnie rzemiosło i talenty ludzi, którzy ją tworzą. To „Piękno w szczególe”, które widnieje na mojej stronie firmowej jako sztandarowe hasło. Praca w modzie, to walka o przetrwanie, pogodzenie się z chimerycznością tego świata, ćwiczenie inteligencji i bystrości. To dla mnie frajda, która pozwala mi stale podnosić sobie poprzeczkę. Cieszę się z możliwości stawiania sobie wyzwań i tego, że muszę się ciągle uczyć. Staram się być lepszym człowiekiem – bardziej cierpliwym, skupionym, miłym dla innych, jeszcze częściej się uśmiechać, nie poddawać się.

Zakupy ze stylistką i inne przyjemności

W zawodzie, który wykonuję mam bardzo mocne poczucie misji. Wspieram ludzi nie tylko w tym, by wyglądali dobrze. Wspólnie odkrywamy ich wewnętrzne piękno. Właśnie ono kształtuje styl, który stanowi osobowość. W moim przekonaniu na styl powinniśmy patrzeć w szerokiej perspektywie. To nie jest tylko sposób ubierania się, ale też charyzma, sposób bycia, dobre maniery. Może zainteresuje Cię wpis o ikonach stylu – KLIK. Pomagam ludziom rosnąć, rozwijać się. Styl to tylko kilka kroków na drodze do wymarzonych celów, jednak bardzo istotny, bo pomaga odkrywać siebie i być bardziej świadomym swoich wyborów i ich konsekwencji – dla siebie i dla innych. Gdybyś miała ochotę przeczytać o programie Zielona strona szafy zapraszam tu – KLIK.  Program zachęca do etycznych postaw w modzie i istnieje od 2013 roku. Pisały o nim media. Na marginesie dodam, że w późniejszym czasie bliźniacze zasady zadeklarowała Vivienne Westwood w filmie „Trouble in Paradise”.

Jestem ciekawa „dlaczego”? To pytanie codziennie pomaga mi w pracy nad dużymi projektami i z indywidualnym klientem. Wskazuje, dokąd powinnam podążać w przyszłości. Cieszy mnie więc odkrywanie odpowiedzi na nie.

Praca stylistki nie ma ograniczeń wiekowych. Jako stylistka mogę o modzie pisać lub ją kształtować. Najczęściej to ja sobie sama wyznaczam granice kreatywności i obieram kierunki, w jakich pragnę się rozwijać. A skoro chcieć, to móc, wyznaczam sobie entuzjastyczne widoki na przyszłość. Spójrz tylko na Irys Apfel czy blogi, takie jak accidentaicon.com lub lalettredines.com. Dlatego właśnie wierzę, że najlepsze jeszcze przede mną.

A już zupełnie na koniec małe zaproszenie na spotkanie. Osobista stylistka w Warszawie, Olsztynie, Trójmieście czy Poznaniu? Nie ma sprawy, oferujemy dojazd do Klientów w całej Polsce! Masz pomysł na współpracę lub chcesz skorzystać z usługi – zapraszam serdecznie do kontaktu.

Izabela
Autorka Izabela Jabłonowska

Moją misją jest wspieranie innych poprzez mądrą, wartościową i wysmakowaną inspirację. Zwrócenie uwagi na szczegół, jakość, pochodzenie, historię. Ten blog może być dla Ciebie wartościowym miejscem, gdyż często słyszę od innych, że potrafię ciekawie opowiadać. Być może jestem jedyną w swoim rodzaju kobiecą wersją Hakawati, opowiadacza historii z powołania i przeznaczenia. Kiedy coś tworzę czuję radość, spełnienie, wolność. Uważam, że klasyka jest piękna, a być elegancką kobietą to znaczy mieć dobre maniery, a nie najmodniejszą parę szpilek. Dziękuję, że jesteście i mnie wspieracie, dzięki Wam mogę robić to, co kocham. Prywatnie jestem żoną i mamą 3 dzieci.

Do góry

Prawa do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do firmy Stylowa Moda Izabela Jabłonowska. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie w celach komercyjnych.

Zobacz także

Zobacz więcej

Newsletter

Stylowy, ekskluzywny, inspirujący

Dołącz do zainspirowanych czytelników i pobierz bezpłatnie ebook w formacie pdf lub epub "Styl - sztuka pięknego wizerunku". Zobacz dlaczego cenią go nawet eksperci z branży mody. Zyskaj więcej stylowych porad i wartościowej wiedzy, dzięki którym podrasujesz swój indywidualny styl.

EBOOK W PREZENCIE

EBOOK W PREZENCIE